O pejzażu współcześnie

Wystawa Powietrze i inne rzeczy potrzebne nam do życia  jest poświęcona martwej naturze, jednemu z najważniejszych tematów w historii sztuki, w ujęciu współczesnym. Jej kuratorka, Jolanta Ciesielska, zmierzyła się już z tematem pejzażu: wystawa Nie-widoki. O pejzażu współcześnie prezentowana była w Galerii Bielskiej BWA w 2014 roku.

Anna Królikiewicz, „Martwa natura”, 2017, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Królikiewicz, „Martwa natura”, 2017, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jej najnowszy projekt dotyczy relacji artysty wobec złożonej struktury świata materialnego, dostępnych nam wartości i rzeczy, które stają się śladem owej relacji. Kuratorce zależy zwłaszcza na pytaniach jakie to są przedmioty, co mówią o samych artystach, ich życiu i upodobaniach estetycznych, w jakim kontekście są ukazywane. Wreszcie czy martwa natura nadal jest uprawiana jako odrębny gatunek czy być może wchłaniana jest przez inny typ obrazowania?

Wystawa Powietrze i inne rzeczy potrzebne nam do życia jest nie tylko pretekstem do ukazania ewolucji martwej natury jako gatunku, począwszy od momentu malowania w akademii, poprzez charakterystykę warsztatu pracy malarza, jego codziennego otoczenia, stylu życia aż do powstania obrazu kontemplatywnego, lecz także skonfrontowaniem świata rzeczy z biologiczną wartością życia, z indywidualnym światem wartości nie tylko materialnych. Wybór artystów nie był łatwy ponieważ wystaw o rzeczach brzydkich i ładnych, tych seryjnie produkowanych i tych ręcznie wytwarzanych odbyło się już w ostatnim czasie kilkanaście. Czy ta propozycja Galerii Bielskiej BWA będzie inna? Zapewniam, że tak – mówi Jolanta Ciesielska, kuratorka wystawy.

W wystawie biorą udział: Andrzej Bembenek, Bettina Bereś, Aleksandra Gieraga, Magdalena Kazimierska, Bartosz Kokosiński, Anna Królikiewicz, Tomasz Kucharski, Julia Lipińska, Jarosław Modzelewski, Michał Moląg, Mariusz Olszewski, Mikołaj Sęczawa, Jerzy Truszkowski, Paweł Żak.

Bartosz Kokosiński, „Obraz pożerający pejzaż”, 2011, technika własna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Kokosiński, „Obraz pożerający pejzaż”, 2011, technika własna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jolanta Ciesielska – urodzona w 1961 roku w Łodzi. Studia z historii sztuki na Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1980–1985). Krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka wystaw, członkini jury przeglądów i konkursów malarstwa. W latach 80. współpracowała z galerią Labirynt w Lublinie, prowadziła galerię Stodoła w Warszawie, następnie Galerię Promocji w Teatrze Studyjnym w Łodzi i galerię ZPAP na Mazowieckiej w Warszawie. Pracowała w Muzeum Sztuki w Łodzi, w dziale fotografii i mediów. Kuratorka wystaw zbiorowych, m.in.: Między naturą a kulturą, Coś z niczego (II Międzynarodowe Biennale Sztuki w Łodzi), Republika bananowa. Sztuka polska lat 80., Mit i melancholia, Nie-widoki. O pejzażu współcześnie oraz kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Autorka wielu tekstów krytycznych o sztuce i podręczników szkolnych.

Powietrze i inne rzeczy potrzebne nam do życia 
Od 2 marca do 2 kwietnia 2018 roku
Wernisaż i oprowadzanie kuratorskie: 2 marca 2018 roku, godz. 17.00
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz