• 2018-02-27

+ KOŁO. Projekty dla mobilności

Mobilność ma zasadnicze znaczenie dla współczesnego człowieka. TENTE dokłada wszelkich starań, aby przyczynić się do podnoszenia jakości ludzkiego życia, ułatwiania wykonywania codziennych zadań, a także poprawy ergonomii. Chcąc szerzyć idee mobilności, TENTE we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu zorganizowało dla studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa konkurs + KOŁO. 8 marca – podczas arena DESIGN – zaprezentowane zostaną zwycięskie projekty.

+ KOŁO. Konsultacje technologiczne (źródło: materiały prasowe TENTE)

+ KOŁO. Konsultacje technologiczne (źródło: materiały prasowe TENTE)

Przedmioty, które towarzyszą człowiekowi w każdym obszarze naszej aktywności: w pracy, w szkole, w sklepie, w bibliotece, podczas wypoczynku – wymagają mobilności. Nie tylko zdrowi ludzie, ale także ci, którzy utracili sprawność fizyczną, a są aktywni życiowo, potrzebują mobilnych rozwiązań, a TENTE je dostarcza.

Użytkowanie przedmiotów, funkcjonujących w najbliższym otoczeniu człowieka wiąże się z ich funkcją, formą, gabarytami czy materiałami, z których są wykonane. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, uczestnicy konkursu mieli przeanalizować możliwość zaprojektowania funkcjonalnego obiektu, który poprzez zastosowanie odpowiednich kół, stanowiących ofertę firmy TENTE, stawałby się mobilny. Dobór kół powinien uwzględniać między innymi: sposób wykorzystywania przedmiotu, jego wielkość i ciężar, podłoże, na którym będzie używany czy możliwość blokowania. Dzięki temu projekty miały zwiększyć mobilność danego przedmiotu i ułatwiać użytkownikowi korzystanie z niego, przyczyniając się do podnoszenia jakości życia.

W wieloetapowym konkursie wzięło udział 14 studentów z Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. 24 października 2017 roku w siedzibie TENTE w Czerwonaku k. Poznania, marka przygotowała dla uczestników warsztaty o mobilności. Organizatorzy przedstawili wówczas wszystkie techniczne i designerskie strony kół TENTE, po czym studenci przystąpili do prac koncepcyjnych.

+ KOŁO. Warsztaty (źródło: materiały prasowe TENTE)

+ KOŁO. Warsztaty (źródło: materiały prasowe TENTE)

Wszystkiego mogliśmy dotknąć, doświadczyć, przetestować. To dla nas najbardziej efektywna forma nauki – mówi Karolina Puzio, studentka UAP. – Wiemy już, jakie możliwości mają kółka TENTE. Otworzyło nam to głowy na nowe, kreatywne zastosowania. (…) Najbardziej podobała mi się część (…), gdzie mogliśmy samodzielnie zmontować zestaw kołowy. Była to praktyczna lekcja, dzięki której każdy (…) poznał wnętrze kół, co jak się okazało nie jest banalną sprawą.

12 grudnia 2017 roku w siedzibie UAP odbyły się konsultacje technologiczne, podczas których uczestnicy mieli okazję skonfrontować swoje projekty z ewentualnymi przeszkodami konstrukcyjnymi.

Finałowa prezentacja projektów połączona z obradami jury miała miejsce 10 stycznia w siedzibie TENTE. W skład jury weszli przedstawiciele UAP – prof. Bogumiła Jung, dr hab. Marzena Wolińska i dr Łukasz Stawarski – i przedstawicielstwo TENTE – Andrzej Boniewicz, prezes zarządu, Katarzyna Siudak, kierownik biura sprzedaży, i Michał Lisiak, specjalista ds. marketingu.

Podczas arena DESIGN, 8 marca o godzinie 14.00, na scenie FORUM odbędzie się prezentacja zwycięskich projektów i ceremonia wręczenia nagród laureatom. Ekspozycja projektów dostępna będzie przez cały czas trwania arena DESIGN w pawilonie 5 w lokalizacji TENTE o numerze 25.

+ KOŁO – ogłoszenie laureatów
8 marca 2018 roku o godz.14.00
Scena FORUM na arena DESIGN

Ekspozycja pokonkursowa
Od 6 do 9 marca 2018 roku
TENTE – Pawilon 5, Stanowisko nr 25
arena DESIGN w Poznaniu

 

Dodaj komentarz