Julia Popławska – pokaz filmów

BWA Zielona Góra zaprasza 2 marca na pokaz filmów Julii Popławskiej.

Julia Popławska, kadr z filmu „Tension” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julia Popławska, kadr z filmu „Tension” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julia Popławska pisze o swojej twórczości: Interesują mnie zagadnienia związane z tożsamością to co robimy za pieniądze, co nas konstytuuje, prekarność, a także sposób, w jaki wykonywana przez nas praca wpływa na to, kim jesteśmy. Powyższe wątki poruszyłam w filmie pt. Bo jak się mocno czegoś chce (2013), wykorzystując konwencję filmu dokumentalnego. Do tej tematyki powróciłam trzy lata później w wideo pt. Trzy światy i pół Ameryki (2016), gdzie atrybuty kobiecości umieszczałam w pomieszczeniach o różnych charakterach, ilustrując w ten sposób kształt społeczeństwa klasowego. Kolejne, interesujące mnie zagadnienie związane jest z tożsamością środowiska artystycznego. W wideoinstalacji pt. Identity (2016) za pomocą języka coachingu poruszyłam problem bezsensu i beznadziei, które są obecne wśród młodych artystów.

Fascynuje mnie również zjawisko kształtowania tożsamości narodowej, zagadnienia państwowości, wykreowana religijność oraz antypatie pomiędzy narodami. Nie wierzę w jedną mentalność danego narodu, ale wierzę w jeden stan umysłu, który towarzyszy nam w konkretnym miejscu. Według tego sposobu myślenia, w wideo pt. Pęd-Postęp-Popęd (2015) próbowałam zanalizować społeczeństwo polskie. Interesuje mnie wszystko co wpływa na naszą tożsamość i ją buduje. Temu zagadnieniu poświęciłam film pt. Diagnoza (2015), który jest próbą ukazania stanów emocjonalnych osoby podczas diagnozowania choroby nowotworowej. Obserwujemy lęk przed diagnozą, stan psychiki po rozpoznaniu choroby oraz uczucie odrealnienia i utraconej rzeczywistości. Podobny, odrealniający charakter ma wideo pt. Nobody knows (2015), które tworzyła podejmując z refleksję nad natłokiem wydarzeń relacjonowanych przez media oraz sposobem ich prezentacji. W kolejnych dwóch realizacjach wideo: Tension (2016) i Centrum (2017) poruszam temat oddalania się od natury i życia w betonowych miastach.

Julia Popławska – (ur. w 1991 r.) Absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2016). Jej film pt. Bo jak się mocno czegoś chce (2013) prezentowany był na wystawie pt. Oblicze dnia. Koszty społeczne w Polsce po 1989 roku, w ramach ARTBOOM Festival w Krakowie, towarzyszył również kilku dyskusjom – m. in. zorganizowanej przez Galerię Miejską Arsenał w Poznaniu oraz Redakcję Krytyki Politycznej w Warszawie, a także w Muzeum Sztuki w Łodzi. Artystka uczestniczyła w XV edycji festiwalu pt. Interakcje w Piotrkowie Trybunalskim (2015). Jest również autorką indywidualnej wystawy pt. Diagnosis w UP Project Space w Berlinie (2016). Brała udział w wystawie pt. Młodzi widzą w Tetrze Nowym (2016) oraz w wystawie pt. Plac Defilad: Krok do przodu organizowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2017). Jej realizacje wideo były również prezentowane za granicą, na wystawie pt. Tactile Bodies zorganizowanej przez Μultifunctional Art Space w Nikozji (2017), a także na festiwalach Nordic Fringe Network w Göteborgu i Sztokholmie (2017).

Julia Popławska – pokaz filmów
2 marca 2018 roku, godz. 19.00
BWA Zielona Góra

Dodaj komentarz