Nietypowa Warszawa

Wystawa prac dwóch miejskich fotografów – Aleksandra Małachowskiego i Jorge Alvy, to najnowsza propozycja warszawskiego Pawilonu Sztuki ERGO Hestii. Młodzi artyści zaprezentują wspólny projekt Atypical, którego wizualna struktura rozgrywa się na styku architektury i fotografii. Umiejętnie korzystając z (wielko)miejskiego kontekstu Warszawy, ale i charakterystycznego otoczenia Pawilonu Sztuki, twórcy opowiadają również o ich personalnej relacji z miastem i jego mieszkańcami.

„Atypical” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Atypical” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace Aleksandra Małachowskiego i Jorge Alvy, prezentowane na wystawie Atypical, są wyrazem ich niezwykłej pasji do fotografowania miasta i jego architektury. W Pawilonie Sztuki zobaczymy najbardziej osobiste przemyślenia młodych fotografów o miejscu, które nazywają domem, czyli Warszawie. Młodzi artyści pochodzą z różnych stron świata – Aleksander Małachowski z Polski, Jorge Alva natomiast z oddalonego o tysiące kilometrów Salwadoru. Radość czerpią nie tylko z tego, czym się zajmują, ale również z faktu, że jako fotografowie znaleźli w sobie bratnie dusze. W swoich fotografiach próbują uchwycić niepowtarzalne oblicze Warszawy. Miasto służy im jako przestrzeń dla eksperymentów fotograficznych, a także jako miejsce zawodowego i osobistego rozwoju. Artyści prezentują bardzo świeże spojrzenie na miasto, w którym nie widać smutku i piętna tragicznej przeszłości, ale zaciekawienie przyszłością i zachwyt dynamicznym rozwojem stolicy Polski.

Wystawa Atypical swoją nietypowością zainteresuje nie tylko varsavianistów. Istotnym jej elementem jest bowiem kontekst miejsca w jakim się odbywa, Pawilon Sztuki ERGO Hestii znajduje się naprzeciwko jednego z najbardziej chyba tajemniczych budynków w Polsce, a na pewno w Warszawie. To opuszczony budynek z lat 80. XX wieku przy ul. Sobieskiego 100 na Dolnym Mokotowie, zaprojektowany przez architektów Piotra Sembrata i Janusza Nowaka.

Aleksander Małachowski – urodził się i wychował w Warszawie. Zajmuje się głównie fotografią architektury. Jego pasja narodziła się z ciągłej chęci odkrywania nowych perspektyw oraz przywiązywania uwagi do detali. Na jego zainteresowanie się tym tematem wpłynęło na pewno studiowanie nauk ścisłych. Z tego też powodu w swoich pracach wykorzystuje elementy geometrii, symetrii oraz minimalizmu

Jorge Alva – jest miejskim fotografem z Salwadoru, mieszkającym obecnie w Warszawie. W swoich pracach inspiruje się sztukami wizualnymi, filmem i architekturą. Postrzeganie rzeczy w sposób niekonwencjonalny, pozwala mu na podejmowanie coraz to nowych wyzwań. Jego celem jest tworzenie interesujących fotografii z wykorzystaniem otoczenia. Patrzy na świat poprzez kadry – kreuje sceny oraz nowe światy w obrębie istniejącego. Łączy tę wizję z emocjami, co przekłada się na powstanie wyjątkowych zdjęć. W tym znaczeniu prace, które tworzy, odzwierciedlają w pełni jego osobowość.

Aleksander Małachowski, Jorge Alva. Atypical
Wernisaż: 1 marca 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 6 kwietnia 2018 roku
Pawilon Sztuki ERGO Hestia w Warszawie

Dodaj komentarz