Muzeum Sztuki Nowoczesnej coraz bliżej Placu Defilad

22 lutego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłosiło, że uprawomocniło się pozwolenie na budowę MSN na Placu Defilad. Do końca lutego Muzeum ma ogłosić przetarg, w którym wyłoni – planowo w październiku – wykonawcę robót.

Wizualizacja gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, proj. Thomas Phifer and Partners (źródło: materiały prasowe MSN)

Wizualizacja gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, proj. Thomas Phifer and Partners (źródło: materiały prasowe MSN)

Budowa nowej siedziby MSN to nie lada wyzwanie. Budynek o całkowitej powierzchni 20 000 metrów kwadratowych – z czego 4000 to przestrzeń wystawowa – zaprojektowany przez nowojorską pracownię architektoniczną Thomas Phifer and Partners, znajdował się będzie nad stacją metra Centrum, siecią tuneli technicznych oraz infrastrukturą energetyczną.

Poza przestrzeniami wystawienniczymi projekt przewiduje ponadto bibliotekę, audytorium i sale edukacyjne. W podziemiach zaplanowano pracownie konserwatorskie i magazyny. W nowej siedzibie Muzeum nie zabraknie też kina i kawiarni.

Szczególnym przedsięwzięciem będzie, wykorzystująca oryginalne wyposażenie z lat 50-tych, rekonstrukcja Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Otwarcie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie planowane jest na grudzień 2021 roku, a inwestycja jest pierwszą z wielu, które Plac Defilad mają przemienić w Plac Centralny Warszawy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – pozwolenie na budowę
Ogłoszenie: 22 lutego 2018 roku

Dodaj komentarz