• 2018-02-24

Mistyfikacje Barona Münchhausena

W Teatrze Animacji w Poznaniu trwają próby do premiery spektaklu Baron Münchhausen Gottfrieda Augusta Bürgera w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Premiera odbędzie się 3 marca.

Gottfried August Bürger, „Baron Münchhausen”, reż. Konrad Dworakowski (źródło: materiały prasowe teatru)

Gottfried August Bürger, „Baron Münchhausen”, reż. Konrad Dworakowski (źródło: materiały prasowe teatru)

Życie tytułowego Barona to ciąg nieprawdopodobnych zdarzeń, o których bohater opowiada z wdziękiem starego gawędziarza-mitomana. Przytakujemy jego historiom, bo akceptujemy umowę zawartą między artystą a widzami. Czym jest teatr, jeśli nie jednym wielkim łgarstwem? A jeśli w kłamstwach i kłamstewkach Münchhausena kryje się prawda? Czy jesteśmy gotowi na to, by ją zaakceptować?

Historie zręcznego mistyfikatora stają się pretekstem do rozmowy na tematy fundamentalne. Filozoficzna podróż do źródeł prawdy opowiedziana językiem teatru plastyki, poszukuje sensu budowania narracji. Posługując się muzyką i obrazem twórcy opowiadają zdarzenia, których sens naświetlają z różnych stron, dając im szansę na zaistnienie z różnych punktów widzenia, pozwalając odbiorcy na własny wybór. Próbując dotrzeć do prawdy bezwzględnej, podróżnicy dowiadują się, że podróż ta nie ma końca…

Realizatorzy:

Adaptacja/ dramaturgia: Martyna Lechman
Reżyseria: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzyka: Piotr Klimek
Konsultacje choreograficzne: Anatoliy Ivanov
Projekcje video: Piotr Osak

Występują: Julianna Dorosz, Sylwia Koronczewska-Cyris, Kinga Matusiak (gościnnie), Mariola Ryl-Krystianowska, Marek Cyris, Krzysztof Dutkiewicz, Igor Fijałkowski, Marcel Górnicki, Marcin Ryl-Krystianowski.

Gottfried August Bürger, Baron Münchhausen
Premiera: 3 marca 2018 roku, godz. 18.00
Teatr Animacji w Poznaniu

Dodaj komentarz