POSTERQNCE

23 lutego w Dydo Galerii Plakatu w dawnym hotelu Cracovia w Krakowie odbedzie się otwarcie wystawy plakatów Piotra Kunce POSTERQNCE.

Plakat wystawy „POSTERQNCE” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „POSTERQNCE” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Kunce uważa, że plakat powstał z potrzeby reklamy. Malowany przez Cheret’a, Toulouse Lautrec’a, Cassandra, Gronowskiego czy polskich plakacistów powojennych zawsze służył zamawiającemu. Promocji, informacji czy propagandzie.

Stąd charakter prac artysty: zawsze czytelnych skojarzeń, klarownej typografii podporządkowanej warstwie ilustracyjnej. Mawia, że plakat to jokey na dwóch koniach: sztuki i designu. Żongluje kilkoma stylami, wyraźnie cieszy się swoją pracą. Często przedstawia na swoich plakatach lalki, które traktuje jako metaforę ludzi.

Na 25-lecie Biennale Plakatu w Meksyku, na którym artysta był obecny od samego początku, przygotował plakat z napisem: „Lubię robić plakaty, które rozśmieszają ludzi”. To dowód na to, jak pogodnym jest człowiekiem i jak wielki dystans ma do samego siebie.

Prof. Piotr Kunce urodził się w 1947 w Krakowie. Od 1981 do 2017 kierował Pracownią Projektowania Plakatu na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Był organizatorem Festiwalu Plakatu w swym rodzinnym mieście. Między 2001 a 2010 rokiem zorganizował 10 dużych, zagranicznych wystaw prezentujących prace swoich studentów i wychowanków. Obok projektowania plakatu jest specjalistą w projektowaniu systemów informacji wizualnej. Prowadził także warsztaty w wielu szkołach na świecie: w Brazylii, Czechach, Danii, Meksyku, Chile, Finlandii Francji, Indiach, Iranie, Kanadzie i na Słowacji.

Od 1990 do 1991 pracował w School of Fine Arts Uniwersytetu Connecticut w USA jako visiting professor. W 2002 przewodniczył jury Międzynarodowego Bienale Plakatu w Mexico City. Od 2005 do 2017 pracował w Uniwersytecie Mateja Beli na Słowacji.

Jest laureatem wielu nagród i doktorem honoris causa Uniwersytetu Mateja Beli. Jego prace są pokazywane na większości międzynarodowych pokazów tej dziedziny na świecie.

POSTERQNCE – Plakaty Piotra Kunce
Od 23 lutego do 23 marca 2018 roku
Wernisaż: 23 lutego 2018 roku o godz. 18.00
Dydo Galeria Plakatu w Krakowie

Dodaj komentarz