Melanż – życiowy i artystyczny

23 lutego w Galerii Sztuki w Legnicy odbędzie się wernisaż wystawy Moniki Rubaniuk i Jerzego Zajączkowskiego MELANŻ / MELANGE obiekt, malarstwo, instalacje.

Fotografia pracy Moniki Rubaniuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia pracy Moniki Rubaniuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentuje prace małżeństwa artystów Moniki Rubaniuk i Jerzego Zajączkowskiego. Tytułowy MELANŻ to związek i przenikanie się osobowości, zainteresowań i talentów tej pary artystów, a zarazem ich pierwszy wspólny projekt. Monika prezentuje obiekty ze szkła, Jerzy – malarstwo. Na wystawie zobaczymy abstrakcyjne, pełne zdecydowanych i wyrazistych form geometrycznych malarstwo Jerzego oraz instalacje i obiekty Moniki o charakterystycznych biomorficznych kształtach, złożone z multiplikowanych kawałków szkła.

Obrazy Jerzego są połączeniem warstwowo nakładanych kropek, kół, kwadratów, trapezów, trójkątów i linii tworzących geometryczne piękno i indywidualny, charakterystyczny język artysty. W jego pracach widać inspiracje z wieloma nurtami w sztuce konstruktywizmu, minimalizmu, pointylizmu i abstrakcjonizmu geometrycznego. Malarstwo Zajączkowskiego wyróżnia się przestrzennością, intensywnością barw, powtarzalnością i rytmem.

Rzeźby Moniki to jednorodne formalnie szklane obiekty, oscylujące wokół biomorficznych kształtów, których nieregularna struktura, złożona z multiplikowanych kawałków szkła nadaje im niepokojący i drapieżny charakter. Obłe, z pozoru miękkie formy skontrastowane są z ostrymi krawędziami szkła, nawiązując tym samym do świata natury, zwłaszcza do mikrosfery wirusów i bakterii. Artystka czerpie inspiracje z przyrody niemal od początku swojej twórczości, przedstawiając związane z nią zjawiska w uproszczony, skodyfikowany sposób. Jej prace bardzo często tworzone są z myślą o krajobrazie naturalnym, w którym zostają usytuowane. Zawieszane na drzewach, układane w trawie czy wbijane fragmentarycznie w ziemię stają się naturalną kontynuacją otaczającego świata (Chochoły, Kokony, Chmura deszczowa, Sople, Kamienie, Kapusta). Wówczas nabierają one innego znaczenia, zyskując biologiczne konotacje i stając się częścią przestrzeni, w której funkcjonują.

Fotografia pracy Jerzego Zajączkowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia pracy Jerzego Zajączkowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Więcej na temat wystawy i artystów można przeczytać w serwisie Wydarzenia O.pl.

MELANŻ / MELANGE obiekt, malarstwo, instalacje
Monika Rubaniuk i Jerzy Zajączkowski
Od 23 lutego do 11 marca 2018 roku
Wernisaż: 23 lutego 2018 roku o godzinie 18.45
Galeria Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz