• 2018-02-22

Zgłoś swój must have!

Czym żyje polski design? Czy jest dostępny dla wszystkich i co go wyróżnia? Podczas Łódź Design Festival 2018 jak co roku zaprezentowana zostanie wystawa produktów, które zostały wyróżnione w plebiscycie must have. Jeszcze tylko do 28 lutego można wysyłać zgłoszenia do konkursu.

must have na Łódź Design Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

must have na Łódź Design Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

must have to cykliczny projekt realizowany w ramach Łódź Design Festival, na który składają się plebiscyt oraz wystawa. W ramach plebiscytu Rada Ekspertów spośród nadesłanych przez projektantów i producentów zgłoszeń dokonuje subiektywnego wskazania najciekawszych, najlepiej zaprojektowanych, zgodnych z aktualnymi trendami i przede wszystkim – wdrożonych i dostępnych polskich projektów. Członkowie jury mogą także proponować wskazane przez siebie kandydatury. Co roku spośród około 3000 zgłoszeń wybieranych jest 60–70 laureatów. Nagrodzone projekty tworzą wystawę, która prezentowana jest podczas Festiwalu. Za każdym razem wystawa staje się próbą opisania najlepszych tendencji w polskim designie i uchwycenia jego charakteru. Aranżacje ekspozycji powstają we współpracy z najlepszymi biurami projektowymi, takimi jak Pracownia Łosiak Siwiak, Oshi czy 2x3Studio.

Plebiscyt must have, nazywany dziś „polskim Red Dotem”, jest jednym z najważniejszych konkursów wzorniczych w kraju. To wyróżnienie potwierdzające estetykę i jakość, a jednocześnie jasny sygnał dla odbiorców dotyczący wartości produktu. Udział w konkursie oraz używanie tytułu jest bezpłatne, a wyróżnione firmy oraz projektanci mogą posługiwać się nim zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Do tej pory odbyło się siedem edycji must have, w czasie których wyróżniono ponad 500 najlepszych projektów – zarówno młodych, początkujących projektantów, jak i uznanych, rozpoznawalnych firm. Wśród nagrodzonych obiektów znalazły się m.in. meble, ceramika, kieliszki, tkaniny, ilustracje, książki, narzędzia ogrodowe, hamak, grzejnik, kosmetyki czy listwa podłogowa.

Jedynie zeszłoroczna edycja plebiscytu to aż 350 zgłoszonych projektów, w tym 190 zgłoszonych bezpośrednio przez projektantów lub producentów, a 160 nominowanych przez przedstawicieli Rady Ekspertów. W 2017 roku wyróżniono łącznie 75 obiektów.

Przy ocenie zgłoszeń jury kieruje się konkretnymi kryteriami: funkcjonalnością, ergonomią, estetyką, wytrzymałością, jakością oraz stosunkiem jakości do ceny. W tym roku Radę Ekspertów tworzą: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, Ewa Mierzejewska, Ewa Solarz, Anna Grużewska, Dominika Olszyna, Michał Mazur oraz Michał Piernikowski.

W tym roku w zasiadam w Radzie Ekspertów konkursu must have po raz pierwszy. Nie tylko bardzo mnie to cieszy, ale czuję się tym faktem autentycznie zaszczycona. Śledzę wyniki konkursu od jego pierwszej edycji. Zawsze uważałam, że to doskonały sposób, aby dowiedzieć się, co interesującego pojawia się na polskim rynku. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że konkurs powszechnie uznawany jest za prestiżowy, a logo must have stało się znakiem wysokiej jakości produktu. Dlatego uważam, że na członkach Rady Ekspertów zawsze ciąży duża odpowiedzialność. W tym roku na pewno nie będzie łatwiej, bo oferta polskich firm i projektantów jest coraz bogatsza, a konsumenci mają coraz wyższe wymagania – mówi Ewa Mierzejewska, członkini tegorocznej edycji must have.

Porcelanowe statuetki wręczane są laureatom podczas uroczystej gali w pierwszy, najważniejszy weekend Festiwalu. Zaprojektował je Bartek Mejor, a od lat produkuje je Porcelana Kristoff. Do tej pory wystawy nagrodzonych obiektów były prezentowane m.in. w Mediolanie, Berlinie, Hongkongu, podczas Warmia Mazury Design Festival oraz we wrocławskim Domarze. Wyróżnione projekty towarzyszą Festiwalowi przez cały rok. Są przedstawiane w publikacjach, w festiwalowych mediach społecznościowych oraz mediach branżowych.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie plebiscytu must have.

Plebiscyt must have
Zgłoszenia: do 28 lutego 2018 roku
Łódź Design Festival
Od 19 do 27 maja 2018 roku
Łódź Art Center

Dodaj komentarz