Kamper na krótsze i dłuższe wyprawy

Samochód kempingowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które często podróżują. Sprawdzi się nie tylko podczas długich wypraw wakacyjnych, ale również podczas weekendowych wypadów z rodziną lub przyjaciółmi.

Fotografia na licencji CC0 Creative Commons (źródło: Pixabay)

Fotografia na licencji CC0 Creative Commons (źródło: Pixabay)

Pomysł na spędzanie urlopu w kamperze narodził się w Stanach Zjednoczonych. Jako posiadacze samochodu kempingowego, czyli kampera, możemy w każdej chwili do niego wsiąść i wybrać się na krótszą lub dłuższą wycieczkę. Nie dotyczy nas konieczność rezerwacji hotelu, szukania dogodnych połączeń lotniczych czy kolejowych – po prostu pakujemy walizki i ruszamy!

Kamperem w drogę!

Prywatnych wozów kempingowych jest w Polsce około 100. To niedużo w porównaniu z krajami Europy Zachodniej – nasi sąsiedzi zza Odry są posiadaczami około 450 tys. kamperów, a Brytyjczycy mają ich ponad 600 tys.! Na Wyspach Brytyjskich rozwinął się również rynek usług dedykowanych właśnie właścicielom samochodów kempingowych, działają tam na przykład firmy wyspecjalizowane w Motorhome Insurance czyli ubezpieczeniach samochodów kempingowych. Jedną z takich firm jest Motorhome Protect.

Wypożycz samochód kempingowy

Posiadanie prywatnego kampera to duża wygoda, ale jednocześnie spory wydatek. Nowy samochód tego typu, średniej wielkości i klasy kosztuje około 100 tysięcy złotych. Nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek, tym bardziej, że tego typu auta nie używamy na co dzień. Najczęściej przez większą część roku stoi w garażu lub na parkingu. Na szczęście, wzorem innych krajów, rozwija się u nas rynek wypożyczalni kamperów. Można je znaleźć już niemal w każdym większym mieście. Wypożyczenie samochodu kempingowego to koszt 180–800 zł dziennie. W pierwszej chwili może się wydawać, że to spora kwota. Jeśli jednak porównamy ją do ceny pokojów hotelowych dla kilkuosobowej rodziny, okaże się, że nie jest to wcale tak dużo. Wybierając kampera, nie warto sugerować się jednak wyłącznie ceną. Wyższa kwota najmu oznacza zwykle nie tylko wygodniejszą, ale i bezpieczniejszą podróż, gdyż wypożyczający gwarantuje w takiej sytuacji pakiet ubezpieczeń – nie tylko obowiązkowe OC, ale również AC oraz ubezpieczenie wyposażenia kampera.

„Kamper oznacza wolność”, jak twierdzą zwolennicy tego sposobu podróżowania. Możemy jechać, gdzie chcemy, kiedy chcemy i spędzić w dowolnym miejscu tyle czasu, ile sami uznamy za stosowne.

Dodaj komentarz