Szpiegowanie własnego życia przez szybę

BWA Wrocław zaprasza od 23 lutego na wystawę ukraińskiej artystki szkła Ganny Grudnytskiej.

Ganna Grudnytska, „Lemon Nike”, fot. Magdalena Wodarczyk  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ganna Grudnytska, „Lemon Nike”, fot. Magdalena Wodarczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcel Proust, największy powieściopisarz XX wieku, autor quasi-autobiograficznego literackiego arcydzieła W poszukiwaniu straconego czasu, określał swój tekst mianem „teleskopu” nakierowanego na jego życie. Przybliżającego dalekie, niezrozumiałe, dosłowne oraz metaforyczne elementy budujące jego rzeczywistość. Swoisty „teleskop” uwypuklał detale oraz odkrywał ich prawdziwe znaczenie. Obnażał problemy, niewygodne i bolesne momenty, dzięki czemu autor był w stanie je zaakceptować, wyciągnąć wnioski, poczuć ulgę i iść dalej – lepszy, oczyszczony.

Taki mechanizm analizy codzienności wykorzystuje w swojej strategii artystycznej młoda ukraińska artystka pracująca w szkle – Ganna Grudnytska. W przypadku Prousta tekst literacki stał się strukturą, przestrzenią w obrębie, której artysta analizował siebie. U Ganny takim narzędziem stają się małe szklane obiekty oraz tworzone z ich pomocą czasem surrealistyczne, innym razem bardzo klasyczne w swojej kompozycji, instalacje.

Ganna Grudnytska – urodziła się w 1991 roku w Kijowie (Ukraina). Ukończyła trzy lata studiów we Lwowie, na Wydziale Szkła na Akademii Sztuk Zdobniczych. Później studiowała na Wydziale Szkła i Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w pracowni projektowania szkła prof. Małgorzaty Dakewskiej (2013–2016).

W 2017 roku otrzymała tytuł magistra sztuki. Pracownik naukowy Wydziału Szkła i Ceramiki w latach 2016–2017. Tworzy szklane przedmioty i instalacje, najczęściej używając kopii otaczających ją rzeczy w codziennym życiu. Postawa artystyczna Ganny zbliżona jest podejścia brytyjskiej artystki Rachel Whiteread. „To, co najbardziej intryguje mnie w tej technice to umiejętność szpiegowania własnego życia przez szybę” – mówi Ganna.

Ganna Grudnytska. Teleskop
Kuratorka: Dominika Drozdowska
Od 23 lutego do 14 kwietnia 2018 roku
Wernisaż: 23 lutego 2018 roku, godz. 19.00
Galeria SIC! BWA Wrocław

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR