• 2018-02-22

Bliskość – objawienie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes

Bliskość w uznanym za objawienie i wyróżnionym w Cannes nagrodą FIPRESCI debiucie Kantemira Bałagowa, ma w sobie wiele z zaduchu. I nic dziwnego, znajdujemy się w końcu we wrzącym kotle Północnego Kaukazu u schyłku lat 90., gdzie warunkiem przetrwania jest lojalność wobec „plemienia”: rodziny i etnicznej wspólnoty.

„Bliskość”  (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Bliskość” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bałagow patrzy na rodzinny Nalczyk oczami młodej Żydówki, uwikłanej w sieć znienawidzonych „trybalnych” zależności, w imię których zmusza się ją do kolejnych wyrzeczeń, odbierając prawo nie tylko do pracy w warsztacie samochodowym, ale nawet do miłości. Punktem zwrotnym tej niesłychanie gęstej, chwytającej za gardło opowieści jest porwanie. Ceną za powrót Dawida (Wieniamin Katz) jest wolność jego siostry. Bałagow wyjątkowo przenikliwie odmalowuje na ekranie niejednoznaczną dynamikę rodzinnych relacji: więzy krwi pętają, ale zatrzymując blisko „stada” – także chronią.

Ilana (rozsadzająca ciasne kadry swoją niesamowitą energią, magnetyczna Daria Żownier) próbuje wymknąć się ograniczeniom, łamie tabu, boksuje się z rzeczywistością – podczas gdy sięgając po rzadki filmowy format, Bałagow zamyka wokół niej świat, jak ring. Zbuntowana, wściekła dziewczyna staje sama przeciwko rodzinie i wspólnocie, a młodzieńcza rebelia koresponduje z atmosferą rewolty rozciągającą się nad całym regionem. Świat Bliskości jest jak rozgrzany do czerwoności rondel, którego zawartość lada chwila wykipi.

Kantemir Bałagow od początku był przekonany, że role żydowskich bohaterów powinni zagrać żydowscy aktorzy, kabardyjskich – prawdziwi Kabardyjczycy, to była kwestia wiarygodności. Rodziców głównej bohaterki zagrali aktorzy teatralni z St. Petersburga (Olga Dragunowa, Artiom Cypin), brata (Wieniamin Kac) – naturszczyk, kucharz, który wcześniej pojawił się w filmie Aleksieja Germana jr., Zalima, kabardyjskiego chłopaka Ilany (Nazir Żukow) – profesjonalny aktor po studiach w moskiewskim Instytucie Teatralnym Szukszyna.

Iliana, czyli Daria Żowner (Darya Zhovner, urodzona w 1992 roku w St. Petersburgu) właśnie skończyła studia aktorskie pod kuratelą Wiktora Ryżakowa w Moskiewskiej Szkole Teatralnej. Rola Ilany w Bliskości była jej debiutem w pełnometrażowym filmie, docenionym przez Stowarzyszenie Rosyjskich Krytyków Filmowych, otrzymała też za nią nagrodę na festiwalu w Montrealu. Aktorka będzie gościem specjalnym pokazu przedpremierowego w Kinie Muranów 26 lutego.

 

Bliskość, reżyseria: Kantemir Bałagow
Obsada: Daria Żowner, Olga Dragunowa, Artiom Cypin, Wieniamin Kac, Nazir Żukow
Dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
W kinach od 9 marca 2018 roku

Dodaj komentarz