• 2018-02-21

Tomasz Lazar odkrywa tajemnice Japonii

Wystawa Tomasza Lazara 生死 -しょうし to premierowy pokaz galeryjny dwóch cykli zdjęć artysty: Lasu samobójców oraz Nocnego życia Tokio.

Tomasz Lazar, „Morze drzew”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Lazar, „Morze drzew” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Japoński tytuł odnosi się do cyklu nieustannego wędrowania, kołowrotu narodzin i śmierci. Oba projekty na wystawie przybiorą kształt instalacji fotograficznych. Prace pokazują wypartą, nocną stronę życia metropolii.

Nocne życie Tokio to eksploracja drugiej, nieoczywistej strony miasta, klubów BSDM, nocnych lokali, technokratycznego świata odreagowującego stres. Jak mówi artysta: „Życie mieszkańców Tokio w ciągu dnia podlega określonym regułom: wstajemy, idziemy do pracy, pracujemy bardzo długo na 150 procent swoich możliwości. Potem następuje upust całej tej pary, która zgromadziła się w trakcie dnia”.

Las samobójców składa się z prac wykonanych w położonym 100 km od Tokio, u podnóża wzgórza Fudżi, lesie Aokigahara, nazywanym też Jukai, oznaczającym Morze Drzew. Odebrało sobie w nim życie kilkaset osób; obecnie celowo nie prowadzi się dokładnych statystyk. W pracach artysty wyczuwalna jest wstrząsająca aura smutku tego miejsca, ale i niedopowiedzianej „chłonności” natury.

Tomasz Lazar, „Pamiętnik Gaijina”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Lazar, „Pamiętnik Gaijina” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Lazar. 生死 -しょうし 
Kurator: Stanisław Ruksza
Muzyka: Jakub Holak
Od 22 lutego do 30 marca 2018 roku
Wernisaż: 22 lutego 2018 roku, godz. 19.00
Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz