Oto sztuka polskiego plakatu

14 lutego miała miejsce premiera albumu Oto sztuka polskiego plakatu. Wyjątkowy 600-stronicowy album, zawierający 1724 reprodukcje prac kilkuset artystów, ukazał się nakładem Wydawnictw BOSZ.

„Oto sztuka polskiego plakatu” – polska i angielska wersja okładki (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„Oto sztuka polskiego plakatu” – polska i angielska wersja okładki (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Polski plakat – jedno z najlepiej rozpoznawanych pojęć sztuki XX wieku, fenomen skutecznego połączenia przeciwieństw: wieloznaczności i czytelności, metafory i prostoty, artystycznej ścieżki i skutecznej reklamy. Rezultat trwających przez stulecia przemian w komunikacji obrazem, przemian mówiących wiele o specyfice polskiej kultury, której istotą było i jest godzenie sprzeczności.

Album Oto sztuka polskiego plakatu przedstawia dzieje polskiej tradycji graficznej prowadzącej do tzw. fenomenu polskiego plakatu, historię, która wiedzie od pierwszych ośrodków drukarskich w Krakowie XVI wieku, narodzin grafiki artystycznej w XVII i XVIII wieku, przez eksperymenty warsztatowe XIX stulecia, modernistyczne przemiany, opisywany na świecie fenomen polskiej grafiki artystycznej okresu międzywojennego i narodziny polskiej szkoły projektowania graficznego w latach 30. XX wieku, aż do polskiej szkoły plakatu w drugiej połowie tegoż stulecia, solidarnościowego affiche brut następnego pokolenia i w końcu rozkwitu młodego, poetyckiego i anarchizującego plakatu przełomu XX i XXI wieku oraz początku XXI wieku. Na przykładzie 1724 reprodukcji prac kilkuset artystów zgromadzonych w kilkunastu kolekcjach w Polsce i na świecie czytelnik ma okazję wędrować, obserwując przemiany tej polskiej specjalności.

„Oto sztuka polskiego plakatu” – rozkładówka (źródła: materiały prasowe wydawnictwa)

„Oto sztuka polskiego plakatu” – rozkładówka (źródła: materiały prasowe wydawnictwa)

Oto sztuka polskiego plakatu
Koncepcja merytoryczna, tekst, wybór i układ ilustracji: Dorota Folga-Januszewska
Koncepcja artystyczna i projekt graficzny: Lech Majewski
Współpraca merytoryczna i kwerenda materiału ilustracyjnego: Maria Kurpik
Premiera: 14 lutego 2018 roku
Wydawnictwo BOSZ

Dodaj komentarz