• 2018-02-21

Konkurs Seiferta po raz trzeci

Pula nagród sięgająca 17.000 Euro, a w jury międzynarodowe gwiazdy wiolinistyki jazzowej – rozpoczyna się nabór do III edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, poświęconego pamięci polskiego wirtuoza jazzowych skrzypiec.

Zbigniew Seifert, fot. Raymond Clement (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Seifert, fot. Raymond Clement (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Seifert za cel artystyczny postawił sobie przetłumaczenie na język skrzypiec tego, co w jazzie kochał najbardziej – muzyki swojego mistrza Johna Coltrane’a. A jednak udało mu się znacznie więcej, niż tylko zostać Coltrane’em jazzowych skrzypiec. Jego pozycja w panteonie światowych gwiazd jazzu jest niekwestionowana, a po kilku dekadach od przedwczesnej śmierci artysty, jego muzyka wciąż zachwyca wirtuozerią, uczuciową głębią i intensywnością. By oddać mu hołd, a jednocześnie pielęgnować pamięć o tym wspaniałym artyście Fundacja im. Zbigniewa Seiferta powołała do życia konkurs jego imienia. Dwie pierwsze edycje tego wydarzenia (w 2014 i 2016 roku) zakończyły się olbrzymim sukcesem. Do udziału w przesłuchaniach zgłosiło się łącznie ponad stu skrzypków z czterech stron świata. Zwycięzcami pierwszej i drugiej edycji zostali kolejno: Bartosz Dworak i Mateusz Smoczyński.

III edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta odbędzie się w dniach od 25 do 28 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w Krakowie. Do konkursu mogą aplikować nie tylko skrzypkowie, ale również altowioliści i wiolonczeliści. W pierwszym etapie kwalifikacyjnym uczestnicy konkursu zobligowani są do nadesłania nagrań dowolnie wybranych kompozycji, w tym jednego utworu solowego.

W dalszym etapie konkursu – odbywających się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach przesłuchaniach półfinałowych i finałowych – jego uczestnicy zobowiązani będą do prezentacji utworów Seiferta. W tym roku w gronie jury, podobnie jak w pierwszych dwóch edycjach konkursu zasiadać będzie jeden z najwybitniejszych skrzypków jazzowych naszych czasów – pochodzący z Nowego Jorku Mark Feldman. Dołączy doń związany z tym samym, awangardowym środowiskiem jazzowym i słynną formacją Masada String Trio wiolonczelista Erik Friedlander. Udział w pracach jury potwierdził również wybitny francuski skrzypek jazzowy Dominique Pifarely. Nazwiska pozostałych członków jury ujawnione zostaną w późniejszym terminie.

III Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta
Od 25 do 28 lipca 2018 roku
Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
Organizator: Fundacja im. Zbigniewa Seiferta w Warszawie

Dodaj komentarz