• 2018-02-20

(Re)interpretacja Okrągłego Stołu

Okrągły stół to dokumentalny projekt fotograficzny dotyczący powstania legendarnego stołu z 1989 roku.

Paweł Grześ, „Okrągły Stół”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Grześ, „Okrągły Stół” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Porozumienia Okrągłego Stołu były, są i zapewne pozostaną przedmiotem rozlicznych sporów politycznych i historycznych. Projekt koncentruje się jednak nie na wydarzeniach (ich dokumentacji bądź ocenie), a na opowieści o samym stole – przedmiocie. Stół powstał z drewna dębu pochodzącego z Puszczy Białowieskiej. Fotografie wykonane zostały w Warszawie (Pałac Namiestnikowski), Hajnówce (tartak) i Białowieży (puszcza).

To intrygująca opowieść, ukazująca mikrohistorię przedmiotu skrytą pod powierzchnią historii wielkich procesów. Jak się jednak okazuje ta obrazowa narracja w zaskakujący sposób otwiera obszar odniesień do współczesnych wydarzeń. Tworzy w ten sposób szeroką przestrzeń do refleksji nad (re)interpretacją znaczeń przedmiotów i symboli.

Paweł Grześ (1983) – absolwent Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie, gdzie obronił dyplom pod kierunkiem prof. Grzegorza Kowalskiego. Ukończył także fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy) i informatykę na Politechnice Warszawskiej. W latach 2013–2016 prowadził Fundację Villa Sokrates w Krynkach. Jest autorem m.in. słynnych projektów fotograficznych: Mieleszki, dokumentującego wieś znajdującą się nieopodal granicy z Białorusią oraz Birobidżan, poświęconego historii ludzi zesłanych na dalekie tereny Rosji (zrealizowanego wraz z Michałem Sadowskim).

Paweł Grześ. Okrągły stół
Od 17 lutego do 25 marca 2018 roku
Galeria Fotografii Pf w Poznaniu

Dodaj komentarz