Na pozór silna dziewczyna, a w środku ledwo się trzyma

Na wystawie w Galerii lokal_30 zostaną pokazane prace polskich artystek i dziewczyn twórczo wykorzystujących media społecznościowe.

Agata Zbylut, „Older Women Become Invisible”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Zbylut, „Older Women Become Invisible” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ich internetowe performanse powstają w efekcie wykorzystania możliwości stwarzanych przez internet. Często bywają aktem sprzeciwu wobec narzucanego nam obowiązku pokazywania w sieci wizerunku opartego wyłącznie na sile i sukcesie. Ich prace zostały stworzone z chęci zbudowania nowego świata, wirtualnej rzeczywistości przekraczającej granice geograficzne, struktury ucisku i hierarchie władzy.

Dzisiejszy internet nie jest już tym, czym był kiedyś. Rosnąca fala faszyzmu i nacjonalizmu, kryzys uchodźczy, epidemia cyberprzemocy, zwrot anty-feministyczny – to wszystko ma swoje źródła w dużej mierze właśnie w Internecie, który z utopijnego medium, służącego swobodnej wymianie myśli, stał się rynkiem dla wielkich korporacji oraz grup szerzących nienawiść. To wszystko sprawiło, że musiałyśmy pożegnać się z niewinnym zachwytem nad możliwościami internetu.

Te możliwości jednak nadal istnieją, a dziewczyny przechwytują je i wykorzystują do opowiadania historii wcześniej nieobecnych. Stawiają się w roli głównych bohaterek. Same wymyślają język, którym siebie opowiadają. Tworzą przeciwwagę dla hierarchicznie zarządzanych formatów medialnych, takich jak seriale czy gazety. Wystawa skupia się na przypadkach, w których kobiety przejmują kontrolę nad sposobami, w jakie są reprezentowane w mediach i w sztuce oraz zyskują możliwość pokazania własnej, odmiennej perspektywy.

Tytuł wystawy jest cytatem z popularnych memów internetowych.

Na pozór silna dziewczyna, a w środku ledwo się trzyma
Artystki: Coco Kate, Alicja Gąsiewska (existinamoeba), Monika Kozdroń, Nola Karamazow, Agata Zbylut, Iwona Demko, Karolina Suboczewska, Zuzanna Janin, Zofia Krawiec
Kuratorka: Zofia Krawiec
Od 23 lutego do 14 kwietnia 2018 roku
Galeria lokal_30 w Warszawie

Dodaj komentarz