Masakatsu Tagami w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy Elementy fantastyczne i wątki moralizatorskie w twórczości Masakatsu Tagamiego ze zbiorów Janusza Traczykowskiego i Muzeum Okręgowego w Toruniu, który odbędzie się 23 lutego w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą.

Masakatsu Tagami (źródło: materiały prasowe organizatora)

Masakatsu Tagami (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od ponad pół wieku Masakatsu Tagami (urodzony w 1944 roku w Onoda, w prefekturze Yamaguchi) tworzy prace graficzne i malarskie. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Yamaguchi, następnie ukończył Wydział Grafiki i Malarstwa Uniwersytetu Tokijskiego. Początkowo artysta zafascynowany był przede wszystkim grafiką. Jego prace aż kipiały od ludzkich namiętności zamkniętych w okowach samotności, zagubienia w natłoku wybuchającej cywilizacji.

W twórczości Masakatsu Tagamiego często pojawiają się wątki moralizatorskie i fantastyczne elementy. Jego prace dają widzowi pole do interpretacji wielu irracjonalnych wątków. Ostatnie prace przedstawiają pesymizm ujęty w karykaturze ludzkich zachowań. Masakatsu Tagami w swoich dziełach, tym razem malarsko, prezentuje świat w otchłani cynizmu, smutku, pesymizmu, karykaturze i prowokacji, nie wychodząc jednak poza granice kanonów narodowej japońskiej tradycji.

„Elementy fantastyczne i wątki moralizatorskie w twórczości Masakatsu Tagamiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Elementy fantastyczne i wątki moralizatorskie w twórczości Masakatsu Tagamiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość artysty można było podziwiać na licznych wystawach nie tylko w Japonii, lecz również w Anglii, Francji i Niemczech, a w 1979 roku jego prace eksponowało toruńskie Biuro Wystaw Artystycznych. Były one także prezentowane w kilku innych miastach naszego kraju. Z prac Masakatsu Tagamiego w zbiorach toruńskich znajduje się 10 akwafort z akwatintą z lat 70. XX wieku. Pozostałe prezentowane na wystawie prace pochodzą z kolekcji Janusza Traczykowskiego i powstały w różnych okresach twórczości japońskiego artysty.

Elementy fantastyczne i wątki moralizatorskie w twórczości Masakatsu Tagamiego ze zbiorów Janusza Traczykowskiego i Muzeum Okręgowego
w Toruniu
23 lutego 2018 roku o godzinie 17.00
Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu
Kamienica pod Gwiazdą
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Dodaj komentarz