• 2018-02-20

O krok od raju…

Wystawa fotograficzna Agnieszki Kunickiej i Thomasa Orchowskiego ma charakter dokumentalny. Prezentuje zdjęcia, które zostały wykonane w czasie kryzysu migracyjnego w 2015 i 2016 roku. Ekspozycja przedstawia dwa aspekty współczesnego uchodźstwa: drogę uchodźców / migrantów do Europy oraz ich życie w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce.

Fot. T. Orchowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. T. Orchowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematem cyklu fotografii Agnieszki Kunickiej jest mało „medialny” aspekt procesów migracyjnych: dokumentowała ona zwyczajne życie mieszkańców jednego z polskich ośrodków, do których trafiają osoby starające się o nadanie statusu uchodźcy. Zdjęcia Kunickiej pokazują codzienność tych ludzi, zwykle niemożliwą do zobaczenia, oraz miejsca, gdzie żyją w oczekiwaniu na decyzję o przyznaniu statusu uchodźcy – decyzję, od której zależy nieraz przyszłość całych rodzin…

Z kolei Thomas Orchowski towarzyszył uchodźcom i migrantom podczas ich drogi do Europy. Zdjęcia, które znajdą się na wystawie, zostały zrobione w czterech miejscach: Horgos w Serbii, Beli Manastir w Chorwacji, Idomeni w Grecji i na Lesbos – greckiej wyspie, na którą migranci przeprawiają się pontonami z okolic tureckiego Ayvalik. Fotograf towarzyszył uchodźcom również w innych miejscach w Europie, dokumentując ich frustrację oraz napięcie, towarzyszące tułaczce między krajami. Na fotografiach widzimy, jak są oni zatrzymywani na granicy, odgradzani murami, przetrzymywani w nieludzkich warunkach, a władze kolejnych krajów przerzucają ich z miejsca na miejsce.

Fot. A. Kunicka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. A. Kunicka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Kunicka – absolwentka Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, portretową i społeczną. Uczestniczka kilku wystaw zbiorowych m.in. w Warszawie, Taszkiencie i Brukseli. Przez 10 lat związana z Polską Akcją Humanitarną. Inicjowała i realizowała programy oraz projekty pomocowe dla cudzoziemców i repatriantów, a także działania skierowane do polskiego społeczeństwa. Prezes Fundacji Refugee.pl im. Małgorzaty Jasiczek-Gebert i członek Komisji Ekspertów ds. Migrantów. W roku 2015 brała udział w pracach Międzyresortowego Zespołu do spraw przesiedleń i relokacji uchodźców.

Thomas Orchowski – reporter, współpracownik Radia TOK FM. Publikował w m.in. „Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej” i „Krytyce Politycznej”. Kryzysem migracyjnym zaczął się zajmować, w momencie gdy migranci utknęli na dworcu Keleti w Budapeszcie. Potem relacjonował drogę uchodźców z Chorwacji, Serbii, Macedonii i greckiej wyspy Lesbos. Obecnie zajmuje się Turcją. Student prawa i absolwent Polskiej Szkoły Reportażu.

Agnieszka Kunicka, Thomas Orchowski. O krok od raju…
Kurator: prof. Andrzej Zygmuntowicz
Od 23 lutego do 27 marca 2018 roku
Otwarcie: 23 lutego 2018 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz