• 2018-02-17

Porozmawiajmy o smogu…

Kino KIKA i Klub Filmowy XIII Dzielnica Krakowa zapraszają 19 lutego na SMOG FILM FEST.

SMOG FILM FEST (źródło: materiały prasowe)

SMOG FILM FEST (źródło: materiały prasowe)

Od pewnego czasu Kraków dzielnie walczy o pierwsze miejsce w światowym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Kraków już bardziej kojarzy się ze smogiem niż ze starym poczciwcem smokiem. I nie mogło być inaczej: smog musiał wreszcie stać się inspiracją dla twórców.

Organizatorzy postanowili się przyjrzeć ich dziełom. W programie pierwszej edycji SMOG FILM FEST znalazły się trzy utwory całkiem nowe: pokazane zostaną dwa filmy i odbędzie się dyskusja o książce z 2017 roku, ale organizatorzy sięgną też do filmowego archiwum, by dowieść, że zanieczyszczenie powietrza to nie jest temat nowy – także w sztuce. Widzowie dowiedzą się niemało o historii badań jakości powietrza w Krakowie, a także będą mogli wybrać się w przyszłość. Jak odległą – życie pokaże. Film animowany Smog (1985) Leszka Galewicza to opowieść o pięknym grodzie, który spowija duszący dym z kominów.

Film dokumentalny Oczyścić niebo (2017) Pawła Augustynka Halnego i Piotra Augustynka przedstawia losy naukowców-wizjonerów zajmujących się od lat 80. XX wieku badaniami zanieczyszczenia powietrza w Krakowie. Wielokrotnie nagradzany na zagranicznych festiwalach film fabularny PM 2.5 (2017) Piotra Biedronia opowiada historię mieszkańca pewnego skażonego miasta – ten obraz będzie miał na SMOG FILM FEST swoją krakowską premierę!

Książka Sezon grzewczy autorstwa Piotra Mareckiego & Krakowa (Ha!art, 2017) to eksperymentalna, mozaikowa „kronika zapylonego czasu, która pokazuje, że nawet coś tak ulotnego jak powietrze może być ważnym czynnikiem życia społecznego”.

Gośćmi SMOG FILM FEST będą: Paweł Augustynek Halny, współreżyser filmu Oczyścić niebo, i Piotr Marecki, współautor książki Sezon grzewczy, którą podczas spotkania będzie można kupić w promocyjnej cenie.

SMOG FILM FEST w Krakowie
19 lutego 2018 roku, godz. 19.00
Kino KIKA w Krakowie

Dodaj komentarz