Pisz kreatywnie z Miastem Literatury UNESCO

Dziś ruszają weekendowe warsztaty pisania, kilkumiesięczny kurs krytyki literackiej oraz wiele dyskusji i spotkań otwartych dla miłośników pisania. My ogłaszamy pierwsze półrocze zajęć w programie Kursu Kreatywnego Pisania w Krakowie Mieście Literatury UNESCO.

Pisz kreatywnie z Krakowem miastem literatury UNESCO (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pisz kreatywnie z Krakowem Miastem Literatury UNESCO (źródło: materiały prasowe organizatora)

W nowym roku z pewnością nie zabraknie weekendowych warsztatów pisania, które co miesiąc przyciągają za każdym razem nowych pisarzy i pisarki. Do tworzenia felietonów i tekstów publicystycznych przygotują uczestników dwie pisarki i publicystki – 17 lutego spotkamy się z Agatą Passent, a 21 i 22 kwietnia z Sylwią Chutnik. Marzec będzie należeć do powieściopisarzy, ponieważ to właśnie o przepisie na dobrą fabułę opowie podczas dwudniowych zajęć, czyli 17 i 18 marca Jakub Żulczyk, autor Wzgórza psów. 12 maja zmienimy gatunek, ale nie temat – będzie można porozmawia o fabułach i tworzeniu scenariusza… tym razem komiksów i powieści graficznych. Zajęcia poprowadzi Artur Wabik, artystą, kurator i wydawca komiksów. Z kolei pod koniec roku szkolnego, czyli 16 czerwca będzie możliwe spotkać się z młodzieżą (13-17 lat), która wspólnie z reporterką Tygodnika Powszechnego, Katarzyną Kubisiowską, pozna tajniki konstrukcji tekstu, prowadzenia narracji oraz kreacji bohatera.

9 lutego ruszyła po raz pierwszy rekrutacja na Kurs Krytyki Literackiej przygotowany we współpracy z magazynem kulturalnym Dwutygodnik, który potrwa od 24 marca do 9 czerwca i obejmie dziewięć sobotnich spotkań. Pod opieką redaktorów – Zofii Król i Macieja Jakubowiaka – uczestnicy próbujący swych sił w publicystyce czy blogowaniu będą pracować nad swoimi tekstami, począwszy od etapu szukania pomysłów, poprzez planowanie pracy i konstruowanie tekstu, po analizę rozwiązań językowych i stylistycznych. Pod lupę zostaną wzięte metody krytycznej lektury, wybrane gatunki krytycznoliterackie (recenzja, esej, polemika, wywiad), problemy krytyki negatywnej oraz wyzwania stawiane literaturze przez nowe media. Podstawowym materiałem warsztatowym będą gatunki prozatorskie (powieść, opowiadanie, esej).

Z kolei dla wolnych strzelców, którzy wolą pracować we własnym tempie organizatorzy polecają Kurs Online, który można znaleźć na stronie internetowej Miasta Literatury. Podręcznik, videoporady i serie ćwiczeń – to wszystko czeka na literackich śmiałków, którzy chcą poznać sposoby na konstrukcję bohatera, tworzenie fabuły czy szukanie odpowiedniego tematu na powieść.

Pisz kreatywnie z Krakowem Miastem Literatury UNESCO
Od 17 lutego do 16 czerwca 2018 roku
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

Dodaj komentarz