Trwa Festiwal Nowe Epifanie 2018

Król – to temat, wokół którego skupiają się wszystkie wydarzenia tegorocznej 9. edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Organizator wydarzenia – Centrum Myśli Jana Pawła II – zaprasza na interdyscyplinarny, wielkopostny festiwal, który trwa od 14 lutego do 25 marca.

9. Festiwal Nowe Epifanie (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Festiwal Nowe Epifanie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu Listu do artystów Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

W ramach Festiwalu zachęcamy artystów oraz widzów do odkrywania postaci króla. W kontekście Wielkiego Postu najważniejszym z króli jest Jezus Chrystus. Jego panowanie opiera się na paradoksach i wprowadza nowy ład. Otwiera to pole do rozmowy zarówno na temat władzy, związanych z nią przymiotów, jak też służby i ofiary.

Główne hasło tegorocznej edycji interpretujemy również jako opowieść o władzy świeckiej – niemal cała tradycja teatru od Ajschylosa, przez Szekspira, do twórców współczesnych, podejmuje temat praw i obowiązków władcy. Podczas Festiwalu będzie można dostrzec to w sztukach nawiązujących do rozmowy Jezusa z Piłatem takich jak Piłat i Król Bartosza Żurowskiego czy Jestem – spektaklu przygotowanego przez twórców projektu Biblia Audio Superprodukcja pod kierownictwem Krzysztofa Czeczota. Temat ten zaistnieje również w reżyserowanym przez Łukasza Kosa spektaklu Król–Duch opartym na poemacie J. Słowackiego, w którym autor opisuje wizję ducha wcielającego się we władców Polski i Rusi.

Ale Festiwal to nie tylko teatr. Jak co roku znaczące miejsce w programie mają wydarzenia muzyczne, których kuratorami są Łukasz Kozak i Sonia Wronkowska. Warto zwrócić uwagę na dwa koncerty, podczas których usłyszmy słynny belgijski zespół Graindelavoix: Ciemne Jutrznie i Nieszpory cypryjskie. Interesująco zapowiada się także wieczór z Psałterzem polskim – swoją interpretację zaproponują Adam Strug i Monodia Polska oraz Maria Erdman.

Tradycją Nowych Epifanii stały się spotkania kulinarne Moniki Kuci. W tym roku zapraszamy na ucztę Bieda król, podczas której wspólnie z zaproszonymi szefami kuchni i artystami zasiądziemy do kolacji przygotowanej z niedocenianych na co dzień w kuchni składników.

9. Festiwal Nowe Epifanie
Od 14 do 25 marca 2018 roku
Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie

Dodaj komentarz