• 2018-02-16

Sebastian Włodek – Jesteśmy

Od 2 marca w Galerii Zdarzeń w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę Jesteśmy czyli fotografie Sebastiana Włodka w ramach cyklu FotoPogląd.

Sebastian Włodek, „Jesteśmy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sebastian Włodek, „Jesteśmy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żeby dowiedzieć się jak doszło do tego wydarzenia i skąd w ogóle narodził się pomysł na właśnie taką wystawę, trzeba się nieco cofnąć w czasie. Mianowicie do maja roku 2016. To właśnie wtedy grupa Zatrzymać Obrotówkę uczestniczyła w festiwalu teatralnym w Pszczynie, gdzie miała szczęście najpierw odwiedzić miejscowy Dom Pomocy Społecznej, a następnie zagrać dla jego mieszkańców spektakl. Było to dla nich o tyle ważne spotkanie, że po ponad roku, już jako grupa Wszyscy Obecni, zorganizowali jeden z ich pierwszych projektów społecznych.

Właśnie w DPS-ie, ale tym razem w Krakowie. Wtedy też pomyślałem, żeby przy okazji porobić zdjęcia jego mieszkańcom. Pamiętam ten stres, kiedy pierwszy raz zapytałem czy pomysł się podoba? W końcu nigdy wcześniej nie robiłem niczego podobnego. Nie wiedziałem czy sobie poradzę, i czy zadanie, które przed sobą postawiłem, mnie nie przerośnie. Ale pamiętam też w tym wszystkim spokój. Przecież Ci ludzie są tak otwarci i tak naturalni, że nawet gdybym robił im zdjęcia „żelazkiem”, to i tak wyjdą. Muszę się tylko odpłacić tym samym – prawdą. Po pierwszym razie tak mi się spodobało, że postanowiłem kontynuować pomysł, w kolejnych DPS-ach. Po prostu chciałem robić zdjęcia. Nie miałem żadnego planu, co z tym zrobię, ale czułem, że to ważne. Podobnie czuła Marta, która towarzyszyła mi prawie w każdej sesji i była dla mnie olbrzymim wsparciem. Podobnie czuła Agnieszka, która zaproponowała mi wystawę. I tak oto się to dzieje. Mój pierwszy raz. Pierwsza wystawa. Pierwszy wernisaż. Los zetknął mnie z tymi ludźmi i dziś jestem mu za to ogromnie wdzięczny – wspomina autor.

Sebastian Włodek: z zamiłowania aktor – od siedmiu lat. Z zamiłowania fotograf – od roku. W przeszłości taksówkarz.

Wystawie towarzyszyć będzie mini recital gitarowy w wykonaniu Konrada Falkowskiego (uczeń PSM II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie)

Sebastian Włodek, Jesteśmy
Od 2 do 18 marca 2018 roku
Wernisaż 2 marca 2018 roku, godz. 18.00
Galeria Zdarzeń w Krakowie

Dodaj komentarz