• 2018-02-16

Wojciech Faruga śladem królowej Marii Antoniny

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza 17 lutego na premierę spektaklu Maria Antonina. Ślad Królowej. To okazja, aby przyjrzeć się historii królowej Francji, skazanej na śmierć podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Spektakl reżyseruje Wojciech Faruga, za tekst odpowiada Sebastian Majewski.

Sebastian Majewski: „Maria Antonina. Ślad Królowej”, reż. Wojciech Faruga (źródło: materiały prasowe teatru)

Sebastian Majewski, „Maria Antonina. Ślad Królowej”, reż. Wojciech Faruga (źródło: materiały prasowe teatru)

Faktomontaż, zaproponowany przez Sebastiana Majewskiego i Wojciecha Farugę, to połączenie jedenastu scen obrazujących wiele lat z życia Marii Antoniny. Królową zobaczymy z perspektywy różnych etapów jej życia. Będą to jednak nie tylko „twarde” fakty, ale przede wszystkim profile, obrazy królowej kształtowane przez opinie ludzi, a mniej przez jej realne działania (często rzekome, wymyślone). Funkcjonowała zatem jako figura „kozła ofiarnego”, stworzonego na potrzeby podsycania złości rewolucjonistów i pożądanego przez mechanizmy rewolucyjne.

2 listopada 1755 roku. To już piętnasty raz, kiedy Maria Teresa, królowa Czech i Węgier, rodzi dziecko. Ponieważ trwa to cały dzień, a kolejny poród nie stanowi już żadnej nowości, postanawia nie marnować czasu i przegląda jednocześnie dokumenty. „Dbałość o ogólną gospodarkę państwową jest niewątpliwie najważniejszą sprawą polityczną” – powie później cesarzowa Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Maria Antonina, która przyszła tego dnia na świat, nie będzie dzielić z matką przywiązania do administracji. Nie otrzyma też gruntownego wykształcenia, nie pozna etykiety dworskiej. W końcu, nie nauczy się dostrzegać i cenić wartości prawdziwie istotnych dla państwa. Zostanie za to wydana za młodziutkiego króla Francji, Ludwika XVI, który również nie odznaczał się szczególnym przygotowaniem do tak prominentnej roli. Tak oto powstanie małżeństwo, które w założeniu ma pojednać zwaśnioną Europę, a w rzeczywistości wywoła najdziksze ludzkie demony.

„Nie mają chleba? Niech jedzą ciastka” – tak Maria Antonina rzekomo skomentuje demonstrację, jaka toczyła się pod oknami jej pałacu. Bezduszna, obojętna, zimna królowa. W dodatku rozrzutna i nie znająca litości. Rozwiązła, ze skłonnościami lesbijskimi. Molestująca swojego syna. Każdy mógł oskarżyć ją o co chciał, bez żadnego dowodu. Oczywiście tylko do momentu, gdy jej głowa nie potoczyła się po murawie zatrzymując się przy bucie kata.

Realizatorzy:

Reżyseria i scenografia: Wojciech Faruga
Tekst: pilgrim / majewski
Kostiumy: Konrad Parol
Muzyka: Joanna Halszka Sokołowska
Inspicjent: Hanna Gruszczyńska

Występują: Dorota Furmaniuk, Emilia Piech, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Adam Graczyk, Marian Jaskulski, Damian Kwiatkowski, Jerzy Pożarowski, Jakub Ulewicz.

Sebastian Majewski, Maria Antonina. Ślad Królowej
Premiera: 17 lutego 2018 roku, godz. 19.00
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Dodaj komentarz