3 razy Ramones

Ramones, Leave Home, Rocket To Russia – legendarne albumy Ramones ponownie ukazały się na winylu, nakładem wytwórni Warner Music Poland.

Ramones, „Ramones” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Ramones, „Ramones” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Ramones – absolutny klasyk muzyki punkrockowej na czarnym krążku! Debiut Ramones z 1976 roku nagrany został w kilku nowojorskich studiach, a za produkcję odpowiadali Craig Leon i perkusista formacji Tommy Ramone, który niebawem miał poświęcić się całkowicie karierze producenckiej. Kultowe zdjęcie oryginalnego składu Ramones na okładkę wykonała Roberta Bayley. Ostatecznie debiutancki materiał kapeli pokrył się po latach złotem w USA. Z albumu pochodzą evergreeny muzyki rockowej i punkowej jak Blitzkrieg Bop, Beat On The Brat, I Wanna Be Your Boyfriend. W zestawie jest też porywający cover Let’s Dance z repertuaru Chrisa Monteza. W powstaniu aż ośmiu piosenek z płyty brał udział Dee Dee Ramone.

Leave Home – niespełna rok po fenomenalnej, debiutanckiej płycie nowojorczycy z grupy Ramones zaprezentowali drugie studyjne dzieło, Leave Home, ponownie dostępne w wersji analogowej. Płyta miała premierę w styczniu 1978 roku. Za produkcję odpowiadali perkusista Tommy Ramone i Tony Bongiovi, wujek Jona Bon Joviego. Album jest dowodem na progres Ramonesów zarówno jako kompozytorów, jak i w kontekście brzmienia. Na Leave Home nie było aż tak wielkich kompozycji, jak Blitzkrieg Bop, ale kilka z nich stało się klasykami, chociażby Commando, Swallow My Pride, Gimme, Gimme Shock Treatment, Carbona Not Glue. Ramones po raz kolejny udowodnili też, że świetnie interpretują cudzą twórczość. Na płycie znalazła się porywająca wersja California Sun.

Rocket To Russia – rok 1978 przyniósł dwa studyjne albumy wielkiej legendy muzyki punkowej i rockowej, Ramones. Pierwszym był Leave Home ze stycznia, drugim Rocket To Russia z listopada, teraz ponownie dostępny w formacie winylowym. Za produkcję, podobnie jak w przypadku drugiej płyty, odpowiadali perkusista Tommy Ramone i Tony Bongiovi, wujek Jona Bon Joviego. Sesja nagraniowa odbyła się w Media Sound Studios na nowojorskim Manhattanie. Rocket To Russia był pierwszym wydawnictwem Ramonesów, które przebiło się do pierwszej 50. listy Billboardu. Także na tej płycie kapela zamieściła kilka niezapomnianych utworów, chociażby Cretin Hop, Rockaway Beach, Sheena Is A Punk Rocker, Teenage Lobotomy. Wśród utworów znalazły się dwa kapitalne covery – Do You Wanna Dance? oraz Surfin’ Bird. Rocket To Russia to ostatnia płyta Ramones nagrana w klasycznym składzie. Po sesji Tommy Ramone odszedł z kapeli i poświęcił się produkcji albumów (jako Tommy Erderlyi).

Ramones, RamonesLeave HomRocket To Russia
Premiera: 9 lutego 2018 roku
Warner Music Poland

Dodaj komentarz