• 2018-02-16

IV Festiwal Wolnej i Niezawisłej

IV Festiwal Wolnej i Niezawisłej odbędzie się w tym roku w dniach 25 lutego – 11 marca. Festiwalowe wydarzenia będą miały miejsce w miastach takich jak: Kraków, Kielce, Żabno, Lusławice, Dąbrowa Tarnowska i Wola Rzędzińska.

IV Festiwal Wolej i Niezawisłej (źródło: materiały prasowe organizatora)

IV Festiwal Wolej i Niezawisłej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oddział IPN w Krakowie i Stowarzyszenie Passionart zapraszają na wydarzenia kulturalne, w ramach IV Festiwalu Wolnej i Niezawisłej, organizowanego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od 25 lutego do 11 marca przewidziano 13 koncertów patriotycznych oraz edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Festiwal zawita w tym roku do Krakowa, Kielc, Żabna, Lusławic, Dąbrowy Tarnowskiej i Woli Rzędzińskiej.

Centralnym punktem będą dwa Koncerty Galowe w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym – 25 lutego o godz. 16 i 19.30 w Auditorium Maximum UJ, ze specjalnym udziałem Joanny Słowińskiej i Michała Gasza, a także laureatów II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima” – Nikoli Wądołowskiej (Białystok), Pauliny Łagi (Słupsk) i Wielopokoleniowego Chóru z Zakliczyna.

Wystąpią także Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica i Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, usłyszymy ponadto Orkiestrę Symfoniczną Passionart pod batutą Małgorzaty Langer-Król oraz Janusza Wierzgacza. W partiach solowych zaprezentują się Żaneta Wierzgacz i Mateusz Prendota.

1 marca w Kieleckim Centrum Kultury, 5 marca w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie, 6 marca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz 9 marca w Dąbrowskim Centrum Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej odbędą się koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży Moja Niepodległa.

W programie utwory nawiązujące do ponad 250-letniej tradycji walki o wolność i niepodległość ojczyzny. Publiczność wyruszy w muzyczną podróż od czasów konfederacji barskiej, poprzez epopeję walk napoleońskich, powstania listopadowe i styczniowe, odzyskanie niepodległości w 1918 roku, chlubną kartę zapisaną przez Polskie Państwo Podziemne, Żołnierzy Wyklętych po fenomen Solidarności.

Koncertom towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna, a wykonawcami będą: Męski Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich pod kierunkiem Marcina Wróbla, soliści Chóru Filharmonii Krakowskiej, sekcja rytmiczna, Chór i Orkiestra Stowarzyszenia Passionart.

11 marca rozpocznie się koncert Amor patriae nostra lex (Miłość ojczyzny naszym prawem) ze specjalnym udziałem Chórów Kantata z Jodłówki-Wałek i Cantus z Woli Rzędzińskiej oraz Męskiego Zespołu Wokalnego Filharmoników Krakowskich i Kwintetu Dętego Passionart, pod kierunkiem Janusza Wierzgacza i Marcina Wróbla. W partiach solowych wystąpią Katarzyna Guran, Mateusz Prendota i Maciej Drużkowski oraz Marek Pawełek i Włodzimierz Siedlik (organy). Na repertuar koncertu złożą się pieśni Żołnierzy Wyklętych oraz utwory z ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza w aranżacji Marka Pawełka.

IV Festiwal Wolnej i Niezawisłej
Od 25 lutego do 11 marca 2018 roku
Kraków, Kielce, Żabno, Lusławice, Dąbrowa Tarnowska i Wola Rzędzińska

Dodaj komentarz