• 2018-02-16

Genialna przyjaciółka Ferrante we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Wrocławski Teatr Współczesny przygotowuje 17 lutego polską prapremierę adaptacji słynnej tetralogii neapolitańskej Eleny Ferrante Genialna przyjaciółka. Reżyseruje Weronika Szczawińska. Jako scenograf i twórca kostiumów debiutuje tu znany polski twórca Karol Radziszewski.

Elena Ferrante, „Genialna przyjaciółka”, reż., adapt. Weronika Szczawińska (źródło: materiały prasowe teatru)

Elena Ferrante, „Genialna przyjaciółka”, reż., adapt. Weronika Szczawińska (źródło: materiały prasowe teatru)

Tetralogia neapolitańska Eleny Ferrante to cykl powieści o epickim rozmachu, dwa tysiące stron, dziesiątki wątków. Decydując się na stworzenie spektaklu w oparciu o te książki, twórcy muszą dać swoją odpowiedź literaturze. Każda adaptacja jest już interpretacją. Chcemy być wierni przesłaniu autorki, jednocześnie zachowując świadomość medium w którym pracujemy. Akt czytania jest bardzo intymny. Uczestnictwo w spektaklu to zawsze wspólna sprawa. Powieści Eleny Ferrante w mistrzowski sposób łączą opis prywatnych doświadczeń z szerokim kontekstem społeczno-politycznym. Dlatego w naszym przedstawieniu staramy się wyeksponować przede wszystkim ten mechanizm: jak to, co nas określa, utkane jest z bardzo prywatnych chwil i bardzo wspólnych wydarzeń, opinii, idei, przemian dziejowych.

Przyglądamy się tym mechanizmom oczami Eleny Greco, bohaterki tetralogii – bohaterką epickiej powieści europejskiej stała się wreszcie kobieta, która nie ma nic wspólnego z zakochanymi heroinami, jakie znamy z powieści klasyków. Spojrzenie Eleny Greco to propozycja empatycznego uniwersalizmu. Elena, zapytana na spotkaniu autorskim o „nieprzyzwoity” epizod w swojej powieści, mówi o „potrzebie szczerego opowiadania o każdym ludzkim doświadczeniu, nawet o tym, co wydaje się trudne do wyartykułowania i co właśnie z tego względu przemilczamy same przed sobą.” Te słowa wydają się pisarskim credo samej Ferrante – i mogą służyć za motto naszego spektaklu.

Realizatorzy:

Adaptacja: Weronika Szczawińska i Piotr Wawer
Reżyseria: Weronika Szczawińska
Dramaturgia: Piotr Wawer jr
Scenografia i kostiumy: Karol Radziszewski
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Projektowanie dźwięku: Łukasz Maciej Szymborski
Światło: Jan Sławkowski
Inspicjentka: Elżbieta Kozak
Asystentka reżysera: Paulina Wosik

Występują: Anna Błaut, Anna Kieca, Ewelina Paszke–Lowitzsch, Paulina Wosik, Mariusz Bąkowski, Jerzy Senator.

Elena Ferrante, Genialna przyjaciółka
Premiera: 17 lutego 2018 roku, godz. 19.00
Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Dodaj komentarz