Trwa nabór do piątej edycji DEBUTS 2018

Do 4 marca można nadsyłać zgłoszenia do jubileuszowej, piątej edycji DEBUTS, inicjatywy, której celem jest poszukiwanie najbardziej utalentowanych wschodzących fotografów poszukujących możliwości zaprezentowania swojej twórczości krytykom i publiczności. W DEBUTS mogą wziąć udział zawodowcy, jak i amatorzy, absolwenci szkół fotograficznych, jak i samoucy, doświadczeni fotografowie, jak i początkujący. Organizatorzy konkursu szukają prawdziwych talentów, a te mogą się kryć u każdego z nas.

DEBUTS 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

DEBUTS 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Początkowo skierowany jedynie do polskich entuzjastów fotografii, od tego roku DEBUTS jest konkursem międzynarodowym otwartym dla wszystkich fotografów pomiędzy 18 a 35 rokiem życia.

W ramach zgłoszenia można nadesłać do trzech projektów na dowolny temat wykonanych w dowolnej technice fotograficznej. Ważne aby żaden z nich nie przekroczył 15 zdjęć. Istotną zmianą w DEBUTS jest orientacja na projekty, a nie na portfolia – powiedział Grzegorz Kosmala, redaktor naczelny „doc! photo magazine”, organizatora DEBUTS.

Wszystkie nadesłane projekty zostaną ocenione przez międzynarodowe jury, w którego skład tradycyjnie wchodzą fotografowie, wydawcy oraz osoby związane z rynkiem galeryjnym.

Jury piątej edycji DEBUTS tworzą:

Peter Bauza (Niemcy/Argentyna) – fotograf dokumentalista, laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, w tym World Press Photo czy Picture of the Year International Latin America, w swoich projektach porusza głównie problematykę współczesnych zagadnień społecznych i geopolitycznych, autor książki Copacabana Palace (Baden: Edition Lammerhuber, 2016);

Grzegorz Kosmala (Polska) – założyciel i redaktor naczelny „doc! photo magazine”, międzynarodowego kwartalnika poświęconego współczesnej fotografii dokumentalnej, pomysłodawca DEBUTS, juror w międzynarodowych konkursach fotograficznych;

Isabella van Merle (Holandia) – szefowa działu Exhibitor Relations Unseen, jednej z najważniejszych inicjatyw promujących współczesną fotografię | odpowiedzialna za współpracę z 53 galeriami i ich artystami podczas festiwalu Unseen Amsterdam;

Sarker Protick (Bangladesz) – fotograf, którego prace charakteryzują się wyjątkową plastyką, laureat World Press Photo i wielu innych konkursów fotograficznych, uznany przez „British Journal of Photography” za jednego z fotografów godnych obserwacji, jego prace były publikowane i wystawiane na całym świecie, w tym w Polsce na Fotofestiwalu w Łodzi, wykładowca na Pathshala South Asian Media Institute.

Konkurs wieńczą wyjątkowa publikacja książkowa prezentująca 20 najbardziej utalentowanych fotografów oraz wystawa, którą oglądać można wyłącznie podczas prestiżowych wydarzeń fotograficznych. W dotychczasowych edycjach DEBUTS udział wzięło ponad 550 fotografów, z których 151 zaprezentowano w książce i na wystawach, które odbyły się w ramach takich wydarzeń jak Fotofestiwal Łódź, Warsaw Photo Days, Krakow Photo Fringe, Press Photo Expo, Foto Art Festiwal, Białystok Interphoto i innych. Wśród laureatów DEBUTS można znaleźć Wiktorię Wojciechowską, Igora Pisuka, Janka Cieślikowskiego, Kaję Ratę czy Magdalena Świtek, dla których DEBUTS stały się punktem zwrotnym w rozwoju ich międzynarodowych karier.

DEBUTS 2018
Nabór zgłoszeń: do 4 marca 2018 roku
Wyniki: 1 kwietnia 2018 roku

Dodaj komentarz