Tak, Pałac! Pałac Kultury Zagłębia!

Sześćdziesiąta rocznica oddania do użytku Pałacu Kultury Zagłębia stała się pretekstem do dokładniejszego przyjrzenia się temu gmachowi. Publikacja Tak, Pałac! jest prezentacją obiektu, odwołującą się do jego historii i pokazującą jego niepowtarzalne, bogate wnętrza. 19 lutego w Galerii Sztuki PKZ odbędzie się spotkanie z jej autorami. Wydarzenie będzie połączone z finisażem wystawy jubileuszowej z okazji 60-lecia Pałacu Kultury Zagłębia.

„Tak, Pałac!” (źródło: materiały prasowe PKZ)

„Tak, Pałac!” (źródło: materiały prasowe PKZ)

Tak, Pałac! jest wizualną próbą „skompaktowania” dużej instytucji i budynku do formatu książki, dzięki której czytelnicy będą mogli niewielką część tej różnorodności zabrać do swoich domów.

Nie jest to monografia instytucji, której sześć dekad bogatej działalności nie sposób opisać na kartach jednej książki, ale publikacja poświęcona budynkowi. Jego wyjątkową formą zajęli się badacze z regionu – historycy, historycy sztuki i architektury. W książce znalazły się teksty mówiące o burzliwych dziejach powstania obiektu, historii budowy i perturbacjach związanych z realizacją bogatego wystroju architektonicznego. Znajdziemy informacje o projektancie Zbigniewie Rzepeckim, który karierę rozpoczął jeszcze przed II wojną światową, o wielkiej liczbie detali, które swoimi zadziwiającymi formami zdobią wnętrza pałacowych sal. Możemy dowiedzieć się o zmieniających się pomysłach na zagospodarowanie przestrzeni wokół pałacu oraz o misternych pracach konserwatorskich, dzięki którym dziś możemy podziwiać piękno sztukaterii i dostojną monumentalność gmachu – podkreśla Anna Syska z Regionalnego Instytutu Kultury.

W przedsięwzięciu tworzenia książki Tak, Pałac! udział wzięli: Małgorzata Majewska, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia, Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Barbara Klajmon z Muzeum Górnictwa Węglowe w Zabrzu, dr Aneta Borowik z Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Anna Syska, Irena Kontny i Ewa Caban z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, a także Zdzisława Górska-Nieć z Pałacu Kultury Zagłębia, Marek Wesołowski i Krzysztofa Frankowska-Piechowicz.

Tak, Pałac!
Redakcja naukowa: Anna Syska
Redakcja: Zdzisława Górska-Nieć
Premiera: 19 lutego 2018 roku
Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczek
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach

Spotkanie autorskie
19 lutego 2018 roku o 18:00
Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia
Dąbrowa Górnicza

Dodaj komentarz