Historia polskiego szaleństwa. Słońce wśród czarnego nieba

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria oddaje w ręce czytelników pierwszy tom Historii Polskiego szaleństwa Miry Marcinów pt. Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii.

Mira Marcinów, „Historia polskiego szaleństwa”, t. 1: „Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Mira Marcinów, „Historia polskiego szaleństwa”, t. 1: „Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Książka Miry Marcinów, zawierająca antologię rodzimych tekstów z dziedziny psychopatologii, jest pierwszą próbą stworzenia archeologii polskiego szaleństwa.

Księgi polskich obłąkanych XIX stulecia nie ma. Gdyby jednak istniała, trzeba by jej szukać gdzieś pomiędzy Liber chamorum, spisem luźnych ludzi czy katalogiem przypłotnic. Mieszkańcom szalonych kamienic, czubkom, smutnodurnym, ludziom zadumowym należałoby się jednak szczególne miejsce w tym konglomeracie wykluczonych. Historia polskiego szaleństwa w XIX wieku jest bowiem historią bezprecedensowej medykalizacji. Wiek XIX uznał prawo do choroby umysłowej, ale to wiek XX i XXI całkowicie utożsamił szalonego z „chorym na szaleństwo”.

Obłęd, szaleństwo, pomieszanie zmysłów to mroczne i budzące lęk aspekty ludzkiej kondycji, które potrafią nas także pociągać, uwodzić i intrygować. Niezwykła książka Miry Marcinów bezpiecznie prowadzi nas do wrót duchowego Hadesu, gdzie po przeżyciu katharsis zostajemy przywróceni samym sobie. Pozwala nie tylko zapoznać się z niemal nieznaną, a przecież fascynującą przeszłością rodzimej psychopatologii, ale w niebagatelny sposób przyczynia się także do wzrostu naszego samopoznania. – dr hab. Bartłomiej Dobroczyński, Instytut Psychologii UJ

Mira Marcinów, fot. Adam Golec (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Mira Marcinów, fot. Adam Golec (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Mira Marcinów (ur. 1985) – doktor psychologii i filozofka. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Wykładowczyni w Instytucie Psychologii na Wydziale Filozoficznym UJ i na kierunku Clinical Psychology na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Autorka książki Na krawędzi wolności. Szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego (2012). Zajmuje się głównie historią i filozofią psychiatrii oraz teorią szaleństwa, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dziedzictwa.

Mira Marcinów, Historia polskiego szaleństwa
Tom 1:
Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Dodaj komentarz