• 2018-02-14

Ciekawsza strona druku z Oficyną Peryferie

W przestrzeni kieleckiego Instytutu Dizajnu od 16 lutego będzie można oglądać nową wystawę Oficyny Peryferie Ciekawsza strona druku. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wykład Michała Chojeckiego pt. Jak otworzyć własną pracownię i nie stracić duszy? Sukcesy i porażki 4 lat działania Oficyny Peryferie.

„Ciekawsza strona druku” w Instytucie Dizajnu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ciekawsza strona druku” w Instytucie Dizajnu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Ciekawsza strona druku to próba wprowadzenia widza w specyficzny obszar działań artystycznych, w jakim porusza się Oficyna Peryferie. Sercem pracowni jest warsztatowa samowystarczalność: proste techniki drukarskie (sitodruk, riso, szablon) i umiejętności manualne. Duchem Oficyny jest natomiast wiara w sens dzielenia: wiedzą, umiejętnościami i pracami – stąd nastawienie na publikowanie autorskich grafik i książek w nakładach, tworzenie podręczników i organizowanie warsztatów.

Na wystawie pojawi się przekrój prac realizowanych w ramach projektu PosteRiso, serie autorskich publikacji, m.in książki i ręcznie drukowane zapałki kolekcjonerskie oraz publikacje powstałe na warsztatach. Na równi z pracami znajdą się na niej też eksponaty drukarskie przybliżające techniki i metody działania Oficyny. Ekspozycja w przestrzeni ID będzie dostępna dla odwiedzających Instytut do 15 kwietnia.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie wykład Michała Chojeckiego: Jak otworzyć własną pracownię i nie stracić duszy? Sukcesy i porażki 4 lat działania Oficyny Peryferie.

Wykład to okazja do poznania specyficznej manufaktury druku artystycznego od środka. Przez ostatnie 4 lata działania Oficyna Peryferie stała się dla wielu symbolem rodzimej branży książki artystycznej. Nic dziwnego, skoro podobne inicjatywy zwykle nie są w stanie przetrwać nawet roku. Na czym polegają trudności w prowadzeniu takiej pracowni? Jak wygląda świat książki artystycznej? I wreszcie jak nie stracić duszy, próbując przetrwać przy pracy nad projektami bardzo artystycznymi? O tym opowie założyciel Oficyny Peryferie, Michał Chojecki.

Oficyna Peryferie to warszawska pracownia grafiki i książki artystycznej. Działania Oficyny skupiają się przede wszystkim na dwóch dziedzinach: pierwsza z nich to wciąż mało popularne w Polsce samodzielne wytwarzanie i wydawanie książek, zinów i grafik. Druga, nie mniej istotna, to edukacja: wykłady oraz rozbudowany programów warsztatów popularyzujących druk, self-publishing i rzemiosło.

Oficyna powstała w styczniu 2014 roku z inicjatywy artysty Michała Chojeckiego. Przez ten czas wydała sześć artbooków (w tym ostatnio bestsellerowy Jak Zrobić Książkę?), serie autorskich druków kolekcjonerskich oraz przeprowadziła ponad 150 warsztatów w Polsce oraz m.in Włoszech, Danii i Holandii.

Warto dodać, że Oficyna Peryferie „za popularyzację książki artystycznej, druku w ogóle i technologii Riso w szczególności oraz za promowanie wysokiej klasy designu i edukowanie w tym zakresie społeczeństwa – zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej” została nominowana przez O.pl Polski Portal Kultury do Nagrody O 2018 w kategorii design.

Oficyna Peryferie – Ciekawsza strona druku
Od 16 lutego do 15 kwietnia 2018 roku
Jak otworzyć własną pracownię i nie stracić duszy?
Sukcesy i porażki 4 lat działania Oficyny Peryferie

Wykład Michała Chojeckiego
16 lutego 2018 roku o godzinie 18.00
Instytut Dizjanu w Kielcach

Dodaj komentarz