• 2018-02-14

Fotografie Bogdana Dziworskiego

Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć Bogdana Dziworskiego, wybitnego filmowca, mistrza fotografii ulicznej. Prezentowane fotografie to niezwykły obraz polskiego społeczeństwa lat 60, 70 i 80.

Bogdan Dziworski, Łódź, 1966  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogdan Dziworski, Łódź, 1966 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po wernisażu odbędzie się spotkanie z Bogdanem Dziworskim, Rafałem Łochowskim – kuratorem wystawy i Bartłomiejem Talagą – projektantem albumu towarzyszącego wystawie. Następnie muzeum zaprasza na projekcję filmu Wdech-wydech zrealizowanego przez Bogdana Dziworskiego i Zbigniewa Rybczyńskiego. Film zostanie pokazany z taśmy 35 mm.

Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. To czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przedstawiają chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy i podczas zabawy.

Bogdan Dziworski z zawodu jest operatorem i twórcą filmowych dokumentów. Jego zdjęcia przypominają niejednokrotnie kadry z monochromatycznych filmów Polskiej Szkoły Filmowej: Wajdy, Morgensterna czy Hasa. Nawyki i spojrzenie wyniesione z pracy z ruchomym obrazem czynią go doskonałym obserwatorem życia i rejestratorem ludzkich zachowań. Twórczość Bogdana Dziworskiego to nie tylko fotografia uliczna i reportaż z drugiej połowy XX wieku. To również realizowany konsekwentnie, przez dekady, projekt cechujący się ogromnym ładunkiem emocjonalnym.

Wystawa f/5.6 w Muzeum Kinematografii będzie obszerną, przekrojową retrospektywą, prezentującą całokształt wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego. Na ekspozycji pokazanych zostanie wiele niepublikowanych dotąd prac, specjalnie wyselekcjonowanych spośród rozległego archiwum fotografa. Ekspozycji towarzyszy album pod tym samym tytułem, w którym znajdzie się szeroki wybór czarno-białych fotografii, kadry z filmów, eseje Adama Mazura, Tadeusza Sobolewskiego i Wojtka Wieteski oraz fragmenty korespondencji Autora z Andrzejem Wajdą.

Bogdan Dziworski urodził się w Łodzi w 1941 roku. W 1965 roku ukończył studia na Wydziale Operatorski w łódzkiej Szkole Filmowej. W 1994 roku otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. W 2014 roku odznaczony złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów Zespoły Filmowe. Jest autorem wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko- i średniometrażowych.

f/5.6. Fotografie Bogdana Dziworskiego
Wernisaż: 15 lutego 2018 roku, godz. 17.00
Wystawę można oglądać do 6 maja 2018 roku
Muzeum Kinematografii w Łodzi

Dodaj komentarz