• 2018-02-14

Etgar Keret na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Jeden z najbardziej znanych i lubianych pisarzy izraelskich, mistrz krótkiej formy, scenarzysta i wykładowca – Etgar Keret – gościem 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W ramach sekcji Opowieści ze świata pokazany zostanie film dokumentalny o pisarzu, a twórcy i bohater potwierdzili swój udział w Festiwalu.

„Etgar Keret: Based on a True Story”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Etgar Keret: Based on a True Story” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Etgar Keret: Based on a True Story to niekonwencjonalna biografia stworzona w duchu twórczości Kereta przez holenderski duet: reżysera Stephane’a Kaasa i scenarzystę Rutgera Lemma. Zafascynowani pisarstwem izraelskiego autora postanowili nakręcić film, w którym zgłębiają fenomen jego fascynujących opowiadań. W efekcie na ekranie rodzinne historie przeplatają się z anegdotami znajomych, dokument płynnie przechodzi w fikcję, powaga w absurd, a sam Keret w swoim niepowtarzalnym stylu odgrywa historię własnego życia.

Gdzie jak nie w Krakowie powinna się odbyć premiera tego szalonego filmu. Keret jest wszak mistrzem krótkich opowiadań i scenarzystą wielu filmów krótkometrażowych. Chciałoby się go mieć na festiwalu dłużej, ale wpadnie tylko na chwilę, ponieważ przygotowuje kolejny projekt filmowy, tym razem w Paryżu. Jestem pewien, że pokaz filmu w jego obecności będzie wydarzeniem nadchodzącej edycji – podkreśla Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Etgar Keret – urodził się w 1967 roku w Ramat Ganie w rodzinie ocalonych z Holokaustu polskich Żydów. W 2016 roku otrzymał polskie obywatelstwo. Debiutował w latach 90. zbiorem opowiadań Rury. Jego kolejne książki stawały się bestsellerami w Izraelu i doczekały się przekładów na inne języki, zyskując uznanie na całym świecie. Do jego najbardziej znanych zbiorów opowiadań należą m.in.: Pizzeria Kamikaze, Osiem procent z niczego, Rury, Tęskniąc za Kissingerem. Keret jest również współautorem komiksów, satyrycznego programu telewizyjnego i musicalu, wraz z żoną Shirą Geffen wyreżyserowali film Meduzy (2007) nagrodzony w Cannes Złotą Kamerą.

W 2012 roku w Warszawie, w ramach instalacji artystycznej i w nawiązaniu do polskich korzeni pisarza, powstał Dom Kereta, uznawany za najwęższy dom świata. Autorem pomysłu był architekt Jakub Szczęsny, a sam Keret uczestniczył w oficjalnym otwarciu budynku.

58. Krakowski Festiwal Filmowy
Od 27 maja do 3 czerwca 2018 roku

Dodaj komentarz