Fasada Roku 2017. Internauci wybrali, czas na jury

Finał konkurs Fasada Roku 2017 zbliża się wielkimi krokami, a uczestnicy mają już za sobą emocje pierwszych rozstrzygnięć. Największe powody do zadowolenia mogą mieć Białystok, Wrocław, Warszawa, Świnoujście oraz Wodzisław Śląski, bo to właśnie z tych miast pochodzą realizacje odznaczone specjalnym Wyróżnieniem Internautów.

Radisson Blu Resort Świnoujście (źródło: materiały prasowe organizatora)

Radisson Blu Resort Świnoujście (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs Fasada Roku już od 2007 roku zapisuje karty historii polskiej architektury. Aktualna edycja jest już jedenastą odsłoną projektu, którego ideą jest docenienie elewacji jako elementu architektonicznego w największym stopniu wpływającego zarówno na prezencję samego budynku, jak również jakość przestrzeni miejskiej. Wysoka stawka i renoma konkursu zgromadziły na starcie rywalizacji rekordową liczbę uczestników, w tym nowe budynki jednorodzinne, wielorodzinne, niemieszkalne, a także obiekty po termomodernizacji oraz historyczne po renowacji.

Internauci już od kilku lat wnoszą swój wkład w rozstrzygnięcie konkursu, głosując na swoich faworytów za pośrednictwem strony konkursu. Także przy okazji edycji 2017 wcielili się w rolę jurorów i spośród 215 elewacji wykonanych w kompletnej technologii Baumit (system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem) wybrali te, które w ich ocenie zasłużyły na miano najlepszych w minionym roku.

Typowanie zwycięzców trwało od 1 października 2017 roku do 31 stycznia 2018 roku. Każda osoba, która w tym okresie odwiedziła stronę konkursu miała do rozdysponowania w sumie pięć głosów – po jednym w każdej kategorii konkursowej. Projekty, które w swoich grupach znalazły się na czele stawki, zostały nagrodzone Wyróżnieniem Internautów.

I tak w pierwszej kategorii, w której rywalizują nowe budynki jednorodzinne, po bardzo zaciętej rywalizacji, zwyciężył prywatny budynek mieszkalny przy ul. Pod Krzywą 35 w Białymstoku, zaprojektowany przez pracownię RM Robert Misiuk. Elewację wykonała firma MALTOM Tomasz Andrzej Malczyński przy współpracy z Mag-Mar Białystok.

W najliczniej obsadzonej kategorii – nowy budynek wielorodzinny – najwięcej głosów zdobył budynek mieszkalny przy ul. Sołtysowickiej 32 we Wrocławiu spod kreski AP Szczepaniak. Inwestor – LC Corp Invest X sp. z o.o. realizację projektu powierzył EURO-STAHL Service.

W grupie obiektów po termomodernizacji na czele klasyfikacji uplasował się budynek w Warszawie przy ul. Gocławskiej, zgłoszony przez Buza Sp. z o.o. Projekt przygotowany przez Pracownię Urbanistyki i Architektury Marek Solnica urzeczywistniły spółki AAG-Bud oraz Buza.

W kategorii nowych budynków niemieszkalnych nie miał sobie równych projekt Radisson Blu Resort Świnoujście – al. Baltic Park Molo 2 autorstwa PPA Płaskowicki Partnerzy Architekci. Działając na zlecenie Zdrojowa Invest Sp. z o.o., generalnym wykonawstwem zajął się toruński oddział Erbud S.A.

Z kolei w kategorii budynków historycznych po renowacji serca internautów skradł Dom Rekolekcyjny „Villa” w Wodzisławiu Śląskim. Zwycięski projekt jest dziełem A1 Studio Architektury. Prace remontowe na rzecz Archidiecezji Katowickiej przeprowadziła firma L-M BUD Leszek Malinowski.

Po głosowaniu internautów nadszedł czas na decyzje konkursowego Jury. Czy oba rozstrzygnięcia znajdą ze sobą część wspólną? Okaże się wkrótce.

Lista kandydatów jest długa, a tytułów do rozdania tylko pięć. O tym, komu przypadną one w udziale, zdecyduje niebawem konkursowe Jury złożone z doświadczonych przedstawicieli świata architektury, budownictwa i mediów branżowych.

Ciążąca na nich odpowiedzialność jest tym większa, że wyłonione przez nich zwycięskie projekty nie tylko zostaną okrzyknięte Fasadą Roku 2017, a ich autorzy wzbogacą się o 10 000 zł, lecz także będą promować polską architekturę poza granicami kraju. Wygrana w polskiej edycji otwiera bowiem przed laureatami drogę do Baumit Life Challenge – międzynarodowej odsłony zmagań, której uczestnicy – reprezentanci 27 państw, w których Baumit ma swoje przedstawicielstwo – zmierzą się o tytuł Europejskiej Fasady Roku i premię w wysokości 6 660 euro. Zwycięzca, oprócz prestiżowego tytułu, otrzyma 9 900 euro. Finałowa Gala Baumit Life Challenge Awards już w czerwcu 2018 roku w Bratysławie.

Konkurs Fasada Roku od lat skupia na sobie uwagę świata architektury i budownictwa, spotykając się z licznym poparciem środowisk branżowych. Patronat honorowy nad 11-tą edycją konkursu objęły Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) i Fundacja Twórców Architektury (FTA).

Fasada Roku 2017
Głosowanie internautów: od 1 października 2017 roku do 31 stycznia 2018 roku
Obrady Jury: luty 2018 roku
Ogłoszenie wyników: do końca maja 2018 roku
Organizator: Baumit

Gala Baumit Life Challenge Awards
Czerwiec 2018 roku
Bratysława

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR