Fasada Roku 2017. Internauci wybrali, czas na jury

Finał konkurs Fasada Roku 2017 zbliża się wielkimi krokami, a uczestnicy mają już za sobą emocje pierwszych rozstrzygnięć. Największe powody do zadowolenia mogą mieć Białystok, Wrocław, Warszawa, Świnoujście oraz Wodzisław Śląski, bo to właśnie z tych miast pochodzą realizacje odznaczone specjalnym Wyróżnieniem Internautów.

Radisson Blu Resort Świnoujście (źródło: materiały prasowe organizatora)

Radisson Blu Resort Świnoujście (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs Fasada Roku już od 2007 roku zapisuje karty historii polskiej architektury. Aktualna edycja jest już jedenastą odsłoną projektu, którego ideą jest docenienie elewacji jako elementu architektonicznego w największym stopniu wpływającego zarówno na prezencję samego budynku, jak również jakość przestrzeni miejskiej. Wysoka stawka i renoma konkursu zgromadziły na starcie rywalizacji rekordową liczbę uczestników, w tym nowe budynki jednorodzinne, wielorodzinne, niemieszkalne, a także obiekty po termomodernizacji oraz historyczne po renowacji.

Internauci już od kilku lat wnoszą swój wkład w rozstrzygnięcie konkursu, głosując na swoich faworytów za pośrednictwem strony konkursu. Także przy okazji edycji 2017 wcielili się w rolę jurorów i spośród 215 elewacji wykonanych w kompletnej technologii Baumit (system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem) wybrali te, które w ich ocenie zasłużyły na miano najlepszych w minionym roku.

Typowanie zwycięzców trwało od 1 października 2017 roku do 31 stycznia 2018 roku. Każda osoba, która w tym okresie odwiedziła stronę konkursu miała do rozdysponowania w sumie pięć głosów – po jednym w każdej kategorii konkursowej. Projekty, które w swoich grupach znalazły się na czele stawki, zostały nagrodzone Wyróżnieniem Internautów.

I tak w pierwszej kategorii, w której rywalizują nowe budynki jednorodzinne, po bardzo zaciętej rywalizacji, zwyciężył prywatny budynek mieszkalny przy ul. Pod Krzywą 35 w Białymstoku, zaprojektowany przez pracownię RM Robert Misiuk. Elewację wykonała firma MALTOM Tomasz Andrzej Malczyński przy współpracy z Mag-Mar Białystok.

W najliczniej obsadzonej kategorii – nowy budynek wielorodzinny – najwięcej głosów zdobył budynek mieszkalny przy ul. Sołtysowickiej 32 we Wrocławiu spod kreski AP Szczepaniak. Inwestor – LC Corp Invest X sp. z o.o. realizację projektu powierzył EURO-STAHL Service.

W grupie obiektów po termomodernizacji na czele klasyfikacji uplasował się budynek w Warszawie przy ul. Gocławskiej, zgłoszony przez Buza Sp. z o.o. Projekt przygotowany przez Pracownię Urbanistyki i Architektury Marek Solnica urzeczywistniły spółki AAG-Bud oraz Buza.

W kategorii nowych budynków niemieszkalnych nie miał sobie równych projekt Radisson Blu Resort Świnoujście – al. Baltic Park Molo 2 autorstwa PPA Płaskowicki Partnerzy Architekci. Działając na zlecenie Zdrojowa Invest Sp. z o.o., generalnym wykonawstwem zajął się toruński oddział Erbud S.A.

Z kolei w kategorii budynków historycznych po renowacji serca internautów skradł Dom Rekolekcyjny „Villa” w Wodzisławiu Śląskim. Zwycięski projekt jest dziełem A1 Studio Architektury. Prace remontowe na rzecz Archidiecezji Katowickiej przeprowadziła firma L-M BUD Leszek Malinowski.

Po głosowaniu internautów nadszedł czas na decyzje konkursowego Jury. Czy oba rozstrzygnięcia znajdą ze sobą część wspólną? Okaże się wkrótce.

Lista kandydatów jest długa, a tytułów do rozdania tylko pięć. O tym, komu przypadną one w udziale, zdecyduje niebawem konkursowe Jury złożone z doświadczonych przedstawicieli świata architektury, budownictwa i mediów branżowych.

Ciążąca na nich odpowiedzialność jest tym większa, że wyłonione przez nich zwycięskie projekty nie tylko zostaną okrzyknięte Fasadą Roku 2017, a ich autorzy wzbogacą się o 10 000 zł, lecz także będą promować polską architekturę poza granicami kraju. Wygrana w polskiej edycji otwiera bowiem przed laureatami drogę do Baumit Life Challenge – międzynarodowej odsłony zmagań, której uczestnicy – reprezentanci 27 państw, w których Baumit ma swoje przedstawicielstwo – zmierzą się o tytuł Europejskiej Fasady Roku i premię w wysokości 6 660 euro. Zwycięzca, oprócz prestiżowego tytułu, otrzyma 9 900 euro. Finałowa Gala Baumit Life Challenge Awards już w czerwcu 2018 roku w Bratysławie.

Konkurs Fasada Roku od lat skupia na sobie uwagę świata architektury i budownictwa, spotykając się z licznym poparciem środowisk branżowych. Patronat honorowy nad 11-tą edycją konkursu objęły Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) i Fundacja Twórców Architektury (FTA).

Fasada Roku 2017
Głosowanie internautów: od 1 października 2017 roku do 31 stycznia 2018 roku
Obrady Jury: luty 2018 roku
Ogłoszenie wyników: do końca maja 2018 roku
Organizator: Baumit

Gala Baumit Life Challenge Awards
Czerwiec 2018 roku
Bratysława

Dodaj komentarz