Czerwony głód Anne Applebaum

28 lutego Wydawnictwo Agora odda w ręce czytelników najnowszą książkę Anne Applebaum Czerwony głód w tłumaczeniu Barbary Gadomskiej i Wandy Gadomskiej.

„Czerwony głód”, „Gułagu” i „Za żelazną kurtyną” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„Czerwony głód”, „Gułagu” i „Za żelazną kurtyną” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Czerwony głód – najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki Gułagu i Za żelazną kurtyną to wstrząsająca opowieść o Wielkim Głodzie na Ukrainie. Autorka ukazuje, że klęska ta w istocie była drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa w Europie XX wieku. Udowadnia, że trzy miliony Ukraińców zmarło z głodu w wyniku przemyślanych, celowych działań Stalina. To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu. Niewątpliwie jest też wciąż aktualnym ostrzeżeniem: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, podstępnych i zbrodniczych celów.

Anne Applebaum – amerykańsko-polska dziennikarka, historyczka, profesor na London School of Economics, publicystka „The Washington Post”, pisze również dla „Gazety Wyborczej”. Znawczyni Europy Środkowo-Wschodniej, autorka książek Gułagu i Za żelazną kurtyną, za który otrzymała Nagrodę Pulitzera (2004). Jej najnowsza książka to Czerwony głód. Ukończyła Uniwersytet Yale, studiowała również na London School of Economics i Uniwersytecie Oksfordzkim. Publikowała w „The Economist”, „The Spectator”, „The Evening Standard”. W 2013 roku uzyskała polskie obywatelstwo.

28 lutego na rynku ukażą się również wznowienia poprzednich dwóch książek z trylogii Anne Applebaum: Gułagu i Za żelazną kurtyną, w jednolitej szacie graficznej.

Anne Applebaum, Czerwony głód
Premiera: 28 lutego 2018 roku
Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz