O krytyce artystycznej w Muzeum Narodowym w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na cykl spotkań O krytyce artystycznej. Najbliższe spotkanie poprowadzi Dorota Jędruch.

Pawilon Józefa Czapskiego, fot. Mirosław Żak MNK  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pawilon Józefa Czapskiego, fot. Mirosław Żak MNK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przywykliśmy uważać, że dzieła sztuki są zwykle jedynie obiektem krytycznych analiz. Bezsilnym, zamkniętym w swoim niemym świecie argumentów wizualnych.

Wobec siły słowa artysta czasem odpowiada słowem, wdając się z krytykiem w pojedynek na jego własnym polu – w obszarze tekstu (choć znamy również kilka przypadków pojedynków na różne rodzaje broni). W trakcie wykładu omówione zostaną przypadki, w których odpowiedzią na słowo jest obraz – dzieła sztuki, dla których bezpośrednią inspiracją był tekst krytyczny lub postać krytyka. Przykłady takich prac będą pretekstem do omówienia złożonych i fascynujących relacji między artystą a krytykiem, między autonomią słowa a autonomią obrazu.

Prowadzenie: Dorota Jędruch – historyczka sztuki, edukatorka, pracowniczka Działu Edukacji MNK. Współautorka wystaw architektonicznych i tekstów krytycznych dotyczących zjawisk architektury współczesnej. Prowadzi zajęcia z krytyki artystycznej dla studentów historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dorota Jędruch. A obraz jednego razu… O dziełach sztuki, które odpowiadają krytykom
14 lutego 2018 roku, godz. 18.00
Pawilon Józefa Czapskiego, Muzeum Narodowe w Krakowie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR