• 2018-02-12

Od klasyki do gwiazd! 2Cellos w Polsce

Luka Šulić i Stjepan Hauser tworzący wybuchowy duet 2Cellos, to świetnie wykształceni wiolonczeliści klasyczni. Solidne podstawy muzyczne pozwalają im dzisiaj na olbrzymią swobodę sceniczną i tak wielką różnorodność w doborze repertuaru. Wiolonczeliści zagrają w maju dwa koncerty w Polsce: w Gdańsku i Krakowie.

2Cellos w Polsce (źródło: materiały prasowe organizatora)

2Cellos w Polsce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Właśnie skończył się Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Niewiele osób wie, że Luka Šulić – połowa duetu 2Cellos, który w maju ponownie przyjedzie do Polski – dziewięć lat temu wygrał te prestiżowe muzyczne zmagania. Pierwsza nagroda ex-aequo trafiła do niego i do Brytyjczyka Philipa Highmana. Luka doceniony został także za wykonanie Wariacji Sacherowskiej i wyróżniony nagrodą specjalną. Co ciekawe, uznanie zdobył grając na wiolonczeli Stradivariusa swojego taty.

Obaj instrumentaliści tworzący 2Cellos – Luka Šulić i Stjepan Hauser – zaczynali swoją przygodę z muzyką klasyczną w wieku pięciu lat. Ukończyli szkoły muzyczne, począwszy od najniższego szczebla, a skończywszy na Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. Dużo ćwiczyli, uczestniczyli także w wielu kursach mistrzowskich i koncertowali. Brali udział w licznych konkursach wiolonczelowych, zresztą na jednym z nich się poznali. Myśleli wówczas, że będą klasycznymi muzykami. W miarę upływu czasu stwierdzili jednak, że to nie ma sensu, ponieważ ich głowy były pełne pomysłów, chcieli się rozwijać i eksperymentować. Jednocześnie pragnęli poczuć atmosferę wielkiej sceny – niekoniecznie w tej wersji klasycznej. Tak zrodził się pomysł na zaaranżowanie przeboju Michaela Jacksona Smooth Criminal. Swoją wersję wrzucili do sieci i… tak to się zaczęło.

Dzisiaj jednym z najczęściej zadawanych pytań duetowi 2Cellos jest to, że Chorwaci będą komponować własne utwory. A oni niezmiennie odpowiadają: „Aranżowanie znanych utworów w taki sposób, aby miały coś świeżego i nowego, jest trudniejsze!”. Mimo to przyjmują czasami zamówienia napisania muzyki na potrzeby kina. Trzy lata temu skomponowali muzykę do napisów końcowych do filmu September of Shiraz z udziałem Salmy Hayek i Adriana Brody. Panowie nie wykluczają tego typu projektów w przyszłości, ale na pewno nie będą one stanowić dla nich głównego zajęcia.

To granie koncertów na żywo, z pasją i energią jest tym, co ich najbardziej kręci. Są przede wszystkimi wykonawcami i uważają się za muzyków, którym najlepiej wychodzi występowanie na żywo. Wiolonczeliści jednak nie zapominają o swoim klasycznym wykształceniu, dzięki któremu tak naprawdę udało im się zrobić karierę. Co jakiś czas wrzucają do sieci kawałki nagrań z muzyką poważną. Na ich oficjalnym kanale YouTube, obok niezwykle żywiołowych utworów z muzyką rockowo-popowo-metalową, znajdziemy także Oblivion Piazzoli, a nawet Koncert na Dwie Wiolonczele Vivaldiego. Bo to właśnie solidne wykształcenie klasyczne pozwala im robić to, co chcą. A przy tym spełniają swoje marzenia o wielkiej scenie i tłumach na koncertach.

Spectrum możliwości 2Cellos publiczność doświadczy podczas ich majowych koncertów w Krakowie oraz na pograniczu Gdańska i Sopotu. 18 i 19 maja w Polsce pokażą zarówno swoją wrażliwą naturę, jak i pełne energii dusze rockowe. Bilety na wydarzenia można nabywać za pośrednictwem stron internetowych oraz stacjonarnie. Organizatorem koncertów jest agencja Prestige MJM.

Koncerty 2Cellos w Polsce
18 maja 2018 roku
ERGO Arena w Gdańsku
19 maja 2018 roku
TAURON Arena Kraków

Dodaj komentarz