XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

5 marca rozpocznie się XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju, który każdego roku otwiera kalendarz najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. Hasło tej edycji brzmi: Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny. W programie znalazły się spektakle, dyskusje i wystawa. Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje podczas Festiwalu dwie prapremiery.

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (źródło: materiały prasowe organizatora)

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie tegorocznej edycji znalazły się: Proces w reżyserii Krystiana Lupy, Wesele w reżyserii Jana Klaty, Mefisto w reżyserii Agnieszki Błońskiej, Sekretne życie Friedmanów z Teatru Ludowego w Krakowie, Psie serce w reżyserii Macieja Englerta, K. w reżyserii Moniki Strzępki, Zapiski z wygnania w reżyserii Magdy Umer i Wujaszek Wania w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny, którą wraz z młodymi twórcami przygotowuje artystka performatywna, scenografka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dr hab. Ewa Bloom-Kwiatkowska.

Teatr Powszechny w Łodzi specjalnie na tę edycję Festiwalu przygotowuje dwie prapremiery. Pierwsza z nich, Hannah Arendt: Ucieczka, realizowana jest w koprodukcji z Komuną Warszawa. Spektakl opisuje sposoby przetrwania, jest fantazją na temat spotkania kilku postaci (Hannah Arendt, Martin Heidegger, Karl Jaspers i Walter Benjamin) w szczególnie momencie historycznym, w którym stanęły one przed dramatycznym wyborem. Każda z nich musiała przejść próbę moralnej odpowiedzialności oraz znaleźć drogę ucieczki przed śmiercią. Według przyrodniczych opisów walka o przetrwanie dla większości gatunków jest jedyną znaną im formę życia. Twórcy spektaklu zastanawiają się, jak odnosi się to do ludzkości i bohaterów sztuki? Czy lepiej jest wybrać bierność czy aktywność? Ryzykować niepewną ucieczkę czy wybrać chwilowe bezpieczeństwo?

Drugą prapremierą będzie lovebook w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. To powieść o miłości, o walce o miłość, o próbie odzyskania własnego szczęścia i o rozdźwięku między rzeczywistością a pragnieniem. Czym jest miłość? Jak ją zdefiniować? Jaką rolę pełni w naszym życiu? Siegoczyński – twórca znany z silnego zakorzenienia w popkulturze – często sięgający w swoich spektaklach do jej kodów i języka odniesień, przygotowuje spektakl, którego punktem wyjścia jest powieść Matthew Quicka Poradnik pozytywnego myślenia oraz jej filmowa adaptacja.

Festiwalowym prezentacjom towarzyszyć będą spotkania twórców spektakli z publicznością i panele dyskusyjne:

15 marca na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się spotkanie z Łukaszem Maciejewskim i Krystianem Lupą poświęcone m.in. książce Koniec świata wartości. Poprowadzi je Łukasz Drewniak.

18 marca o godz. 14.00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się panel dyskusyjny zatytułowany Cenzura, którego moderatorem będzie Katarzyna Janowska. W dyskusji uczestniczyć będą: Krystyna Janda, abp Grzegorz Ryś, Jan Klata, Maciej Englert, Marcin Górski i Błażej Torański. Uczestniczy zastanowią się nad różnymi aspektami cenzury – obyczajowymi, urzędowymi i politycznymi. Jak się ona przejawia? W jaki sposób obecna była i jest w sztuce?

Tydzień później, 25 marca o godz. 14.00 na Małej Scenie Powszechnego, odbędzie się dyskusja nawiązująca do tematu Festiwalu. Panel dyskusyjny Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny poprowadzi Łukasz Maciejewski. W rozmowie uczestniczyć będą Agata Duda-Gracz, Iwan Wyrypajew, Jowita Budnik i Magdalena Łazarkiewicz.

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Od 5 do 25 marca 2018 roku
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz