Trendbook. Nastaw się na kulturę

15 trendów, 17 autorów i jeden wspólny mianownik – odbiorca kultury. Krakowskie Biuro Festiwalowe razem z THINKTANK przedstawiają wyjątkową publikację – Trendbook. Nastaw się na kulturę. Eksperci – badacze, kulturoznawcy, managerowie, a także analitycy trendów – opisują w nim kierunki, w których podąża kultura. Zaproszenie do współpracy przy wydawnictwie przyjęli m.in. Zuzanna Skalska, Małgorzata Bonikowska, Charles Landry i Jacek Wasilewski.

„Trendbook. Nastaw się na kulturę” (źródło: materiały prasowe KBF)

„Trendbook. Nastaw się na kulturę” (źródło: materiały prasowe KBF)

Rozeznanie w świecie ułatwia badanie trendów – to dzięki niemu jesteśmy na bieżąco. Jednocześnie dzięki łatwemu dostępowi do mediów wszyscy są dziś i obserwatorami, i współtwórcami trendów, nawet jeśli sobie tego nie uświadamiają. W tym natłoku możliwości warto więc umieć wychwytywać oraz analizować mody i tendencje. Wówczas dopiero da się z nich mądrze skorzystać.

Krakowskie Biuro Festiwalowe od 20 lat angażuje się w rozwój kultury, a także społeczeństwa, które w tej kulturze uczestniczy. Nowoczesna instytucja kultury powinna dzielić się tym doświadczeniem, dlatego też razem z THINKTANK stworzyliśmy wydawnictwo, które pozwala wybiegać myślami w przyszłość, daje możliwość kreowania nowoczesnych polityk kulturalnych i tworzenia wydarzeń atrakcyjnych. Wydarzeń, w których publiczność będzie chciała uczestniczyć, gdyż będą stanowić dla niej nie tylko rozrywkę, ale także wartość merytoryczną – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W Trendbooku poruszany jest m.in. problem fake news’ów i odpowiedzialności za słowo, analizowany jest też model nowoczesnego partnerstwa między kulturą a biznesem, badany temat dystrybucji kultury w erze Big Data, ale także zwrot się w stronę lokalności, work-life balance i kultury włączania.

Świat, w którym żyjemy podlega obecnie intensywnym zmianom. Globalizacja, informatyzacja, urbanizacja to najważniejsze zjawiska ostatnich dekad. Zmiany widoczne są również w kulturze. Warto przyglądać się trendom, które będą kształtować „zachodnią cywilizację” do 2050 roku oraz opracowywać rekomendacje, jak do nich podejść, aby im sprostać – mówi Małgorzata Bonikowska, współzałożycielka ośrodka THINKTANK i prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz THINKTANK nie tylko śledzą i próbują analizować trendy, ale mają też ambicję je tworzyć – do czego zachęcają również czytelników Trendbooka. Zaangażowanie i aktywna partycypacja z pewnością przyczyniają się do rozwoju kultury, co dla nas wszystkich – zarówno jej twórców, jak i odbiorców – stanowi wymierną korzyść i źródło satysfakcji.

Ten cel przyświecał też konferencji Dźwigacze Kultury, która odbyła się w październiku 2017 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Trendbook powstał z inspiracji tym wydarzeniem, a były to dwa dni wypełnione panelami, warsztatami i wykładami z udziałem specjalistów z zakresu marketingu, sponsoringu, PR i zarządzania w kulturze. Ideą dwudniowej konferencji było przede wszystkim spotkanie osób zajmujących się – w różnym aspekcie i na różnym etapie – organizacją wydarzeń kulturalnych oraz wspierających ich w tym partnerów.

Chcemy zwrócić się w stronę menedżerów, animatorów, biznesu i partnerów – ludzi, którzy zajmują się tworzeniem kultury oraz tych, którzy ją wspierają – by dzielić się z nimi swoimi doświadczeniami i zachęcić ich do zaprezentowania własnych – mówiła przed konferencją Magdalena Łukasik, zastępca dyrektora KBF ds. marketingu.

Trendbook jest dostępny do pobrania za darmo na stronie konferencji Dźwigacze Kultury na zasadach Pay Per Post. Wystarczy udostępnić w mediach społecznościowych wpis o Trendbooku, by pobrać jego pełną zawartość.

Trendbook. Nastaw się na kulturę
Krakowskie Biuro Festiwalowe w Krakowie

Dodaj komentarz