Script Pro 2018 – rozpoczęcie naboru

Ruszyła 8. edycja najbardziej prestiżowego konkursu scenariuszowego w Polsce – Script Pro, który jest organizowany przez Szkołę Wajdy i Fundację Off Camera. Partnerem konkursu jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Scenariusze można przysyłać do 7 marca, a ogłoszenie wyników nastąpi w maju podczas Festiwalu Off Camera.

Script Pro 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Script Pro 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Script Pro jest najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów będących na początku kariery. Zgłaszający się twórca może mieć na koncie najwyżej dwa pełnometrażowe filmy fabularne zrealizowane według swoich tekstów. Dla scenarzystów konkurs jest szansą na rozwój, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe teksty zasługują na uwagę.

Script Pro to obecnie jedyny konkurs, który stanowi dla młodych twórców, zwłaszcza debiutantów, realną szansę zaistnienia w branży filmowej. Atak paniki, Córki Dancingu czy Plac zabaw wyznaczają nową jakość w polskim kinie i cieszę się, że scenariusze tych filmów zostały wyróżnione właśnie w naszym konkursie. Wierzę, że również w tej edycji znajdą się równie oryginalne i poruszające teksty. Zachęcam szczególnie młodych scenarzystów, by zgłosili swoje prace na konkurs, to naprawdę szansa, by ich scenariusz zaistniał na dużym ekranie. – zachęca Wojciech Marczewski, dyrektor programowy Szkoły Wajdy.

Integralnym elementem Script Pro jest rozwój finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów. Wśród wyróżnionych w konkursie scenariuszy, które następnie zostały przeniesione na ekran, znajdują się m.in. Córki Dancingu Agnieszki Smoczyńskiej (wg scenariusza Roberta Bolesty), Bogowie Łukasza Palkowskiego wg scenariusza Krzysztofa Raka, Plac zabaw Bartosza Kowalskiego (współautorem scenariusza jest Stanisław Warwas), Ostatnia rodzina Jana P. Matuszyńskiego wg scenariusza Roberta Bolesty, Atak paniki Pawła Maślony wg scenariusza reżysera oraz Barłomieja Kotschedoffa i Aleksandry Pisuli czy Jesteś Bogiem Leszka Dawida (scenariusz Macieja Pisuka).

Zgłoszenia na konkurs mają charakter mailowy. Szczegółowe zasady zgłaszania prac i regulamin konkursu znajdują się na stronie Script Pro.

Script Pro 2018 – rozpoczęcie naboru
Organizatorzy: Szkoła Wajdy, Fundacja Off Camera
Zgłoszenia do 7 marca 2018 roku

Dodaj komentarz