Nina Witoszek w krakowskim Ogniwie

24 lutego Wydawnictwo Czarne i Spółdzielnia „Ogniwo” w Krakowie zapraszają na spotkanie z Niną Witoszek-Fitzpatrick poświęcone jej książce Najlepszy kraj na świecie. To ostatnie z trzech spotkań z autorką na terenie całej Polski.

Spotkanie wokół książki „Najlepszy kraj na świecie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie wokół książki „Najlepszy kraj na świecie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najlepszy kraj na świecie to analiza głębokiej sprzeczności tkwiącej w historii norweskiej kultury od XIX wieku po dziś – wtedy ujawniającej się w pojedynku między tak zwanymi patriotami a partią inteligencką, obecnie w tarciach wewnątrz norweskiego „reżimu dobroci”. To również pamflet, który rzuca światło na norweski talent godzenia sprzeczności: między radykalizmem a konserwatyzmem, religijnością a sekularyzmem, indywidualizmem a komunitaryzmem, utopijnymi ideami i zdrowym rozsądkiem.

Nina Witoszek, uznana polska historyczka kultury od lat mieszkająca w Norwegii, wkłada kij w mrowisko politycznej poprawności. Świeże spojrzenie, ostre pióro, odwaga polemiki, bezlitosna ironia i doskonała znajomość norweskiej kultury. Jej książka to moralna biografia Norwegii – kraju który zadziwia, prowokuje i inspiruje do przemyśleń na temat idealnej demokracji i społeczeństwa dobrobytu.

Spotkanie poprowadzi Barbara Gawryluk.

Nina Witoszek-Fitzpatrick – profesor historii kultury na uniwersytecie w Oslo, wykładała w Instytucie Europejskim we Florencji i na uniwersytecie w Galway (Irlandia), a także gościnnie na Uniwersytecie Stanforda i Uniwersytecie Cambridge. Debiutowała jako „irlandzka pisarka” Nina FitzPatrick zbiorem opowiadań „Fables of the Irish Intelligentsia” (2003), za który otrzymała prestiżową nagrodę The Irish Times i Aer Lingus. Autorka wielu prac i książek o Skandynawii oraz scenariuszy filmowych. Współpracowała również z Norweską Operą Narodową w Oslo. W 2005 roku otrzymała z rąk przewodniczącego Norweskiej Fundacji Wolnego Słowa nagrodę za wprowadzenie wschodnioeuropejskiej perspektywy do debaty publicznej w Skandynawii. Jako pierwsza Polka została stałą felietonistką i komentatorką w największym norweskim dzienniku Aftenposten. Jedna z dziesięciu najwybitniejszych intelektualistów i intelektualistów mieszkających w Norwegii według listy stworzonej w 2006 roku przez norweski dziennik Dagbladet.

Barbara Gawryluk – autorka książek, dziennikarka i tłumaczka szwedzkiej literatury dziecięcej. Ukończyła filologię szwedzką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1992 roku pracuje w Radio Kraków, gdzie jest odpowiedzialna za różne programy literackie oraz prowadzi autorską audycję „Alfabet” skierowaną do dzieci i młodzieży. W grudniu 2016 r. uhonorowana została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za biografię “Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia”.

Wizyta Niny Witoszek w Polsce jest współfinansowana przez NORLA.

Spotkanie wokół książki Najlepszy kraj na świecie
24 lutego 2018 roku o godzinie 19.00
Spółdzielnia „Ogniwo” w Krakowie

Dodaj komentarz