Oprowadza Anda Rottenberg

11 lutego w galerii Contrast w Warszawie odbędzie się oprowadzanie po wystawie Marka Sobczyka – Anda Rottenberg rozmawiać będzie z twórcą o eksponowanych pracach, najnowszych w jego dorobku artystycznym. Zapowiada się wyjątkowe spotkanie również dlatego, że krytyczka sztuki wspierała założoną w latach 80. legendarną Gruppę, której artysta był współzałożycielem.

Oprowadza Anda Rottenberg (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oprowadza Anda Rottenberg (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obrazy Marka Sobczyka niejednokrotnie wywołują zdziwienie, wprowadzają w konsternację, aby sprowokować widza do odczytywania rzeczywistości na nowo. „Przez lata spędzone w szkołach nauczyliśmy się racjonalizować świat, wyjaśniać jego zjawiska za pomocą łańcuchów przyczynowo-skutkowych, przykuwających nasze wątpliwości do pręgierza logiki niepozostawiającej miejsca na zdziwienie. (…) Zdziwienie jest zaczynem filozofii, a przynajmniej filozofowania. Filozofowanie natomiast podważa ustalony porządek rzeczy, wnosi podejrzany ferment w obowiązujący opis świata” (Anda Rottenberg, Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80.).

Artysta łączy krytyczne podejście do zastanej rzeczywistości z inteligentnym, nierzadko cynicznym komentarzem. W swoich najnowszych pracach zręcznie przeplata wyraziste cytaty z popkultury z fragmentami swoistych rekonstrukcji arcydzieł światowego malarstwa, zasłyszanymi strzępami rozmów, internetowych komentarzy czy krytyką lokalnej polityki.

Z niezwykłą lekkością żongluje wyrazistymi sloganami i autotelicznymi komentarzami, które umieszcza bezpośrednio w przestrzeni malarskiej kompozycji.

Na wystawie w Galerii Contrast prezentowane są wybrane prace z lat 2000–2017, w szczególności wielkie formaty – większość z nich ma wymiary 230 × 180. Monumentalne kompozycje artysty w bardzo wyrazisty sposób przedstawiają charakterystyczny styl współzałożyciela legendarnej Gruppy.

Anda Rottenberg oprowadza po wystawie Marka Sobczyka
11 lutego 2018 roku, godz. 15.00
Galeria Contrast w Warszawie

 

Dodaj komentarz