Misterium transgresji w skali szarości

12 lutego w Galerii OBOK w Warszawie Piotr Dudak zaprezentuje swoją autorską wystawę pt. Misterium transgresji w skali szarości.

Piotr Dudak  „Misterium trangresji w skali szarości" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Dudak, „Misterium trangresji w skali szarości" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentowana aktualnie w Galerii Obok ZPAF wystawa Piotra Dudaka zaskakuje sposobem obrazowania. Pierwszym nasuwającym się skojarzeniem jest surrealizm i twórczość malarska Rene Magritt’a pełna nieokreślonych wyrywków rzeczywistości, zestawień dziwnych obiektów, brył geometrycznych, przeskalowań i linii tworzących aurę niedopowiedzenia z twórczością fotograficzną Michals’a Duane. To co również uderza, to umiłowanie autora do geometrii. Kompozycje zdjęć ubrane są w trójkątne bryły poprzecinane liniami. Zdjęcia Piotra Dudaka ze względu na technikę nawiązują również do wspaniałych tradycji polskiego przedwojennego montażu – Aleksandra Krzywobłockiego, czy Stefana Themersona. Trudno jest znaleźć kod by odczytać symbolikę zdjęć Piotra, każdy może ją bowiem interpretować po swojemu w odniesieniu do Junga, Freuda, modernistycznych tradycji ikonograficznych, czy własnej gry skojarzeń osadzonej w indywidualnej wrażliwości.

Fotografie wchodzące w skład cyklu są inspirowane doświadczaniem samotności i próbą znalezienia własnej tożsamości. Każde ze zdjęć stanowi kolaż, wykonany między innymi z wykorzystaniem techniki wielokrotnej ekspozycji, a także maskowania obrazu. Bazą dla prac była fotografia cyfrowa – wspomina autor.

Piotr Dudak, urodził się 1993 roku w Katowicach. Jest studentem piątego roku Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest autorem cyklu Projekt: Dworzec – fotokastu upamiętniającego wyburzany w 2011 roku budynek katowickiego dworca głównego. Jest również reżyserem i operatorem etiud filmowych, pokazywanych na prestiżowych festiwalach filmowych w Europie. Beneficjent naukowego stypendium rektora, przyznawanego najlepszym studentom na uniwersytecie. W wolnych chwilach gra na fortepianie i uprawia paralotniarstwo.

Piotr DudakMisterium transgresji w skali szarości
Od 12 lutego do 9 marca 2018 roku
Wernisaż: 12 lutego 2018 roku, godz. 18.00
Galeria OBOK Związek Polskich Artystów Fotografików, Warszawa

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR