Misterium transgresji w skali szarości

12 lutego w Galerii OBOK w Warszawie Piotr Dudak zaprezentuje swoją autorską wystawę pt. Misterium transgresji w skali szarości.

Piotr Dudak  „Misterium trangresji w skali szarości" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Dudak, „Misterium trangresji w skali szarości" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentowana aktualnie w Galerii Obok ZPAF wystawa Piotra Dudaka zaskakuje sposobem obrazowania. Pierwszym nasuwającym się skojarzeniem jest surrealizm i twórczość malarska Rene Magritt’a pełna nieokreślonych wyrywków rzeczywistości, zestawień dziwnych obiektów, brył geometrycznych, przeskalowań i linii tworzących aurę niedopowiedzenia z twórczością fotograficzną Michals’a Duane. To co również uderza, to umiłowanie autora do geometrii. Kompozycje zdjęć ubrane są w trójkątne bryły poprzecinane liniami. Zdjęcia Piotra Dudaka ze względu na technikę nawiązują również do wspaniałych tradycji polskiego przedwojennego montażu – Aleksandra Krzywobłockiego, czy Stefana Themersona. Trudno jest znaleźć kod by odczytać symbolikę zdjęć Piotra, każdy może ją bowiem interpretować po swojemu w odniesieniu do Junga, Freuda, modernistycznych tradycji ikonograficznych, czy własnej gry skojarzeń osadzonej w indywidualnej wrażliwości.

Fotografie wchodzące w skład cyklu są inspirowane doświadczaniem samotności i próbą znalezienia własnej tożsamości. Każde ze zdjęć stanowi kolaż, wykonany między innymi z wykorzystaniem techniki wielokrotnej ekspozycji, a także maskowania obrazu. Bazą dla prac była fotografia cyfrowa – wspomina autor.

Piotr Dudak, urodził się 1993 roku w Katowicach. Jest studentem piątego roku Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest autorem cyklu Projekt: Dworzec – fotokastu upamiętniającego wyburzany w 2011 roku budynek katowickiego dworca głównego. Jest również reżyserem i operatorem etiud filmowych, pokazywanych na prestiżowych festiwalach filmowych w Europie. Beneficjent naukowego stypendium rektora, przyznawanego najlepszym studentom na uniwersytecie. W wolnych chwilach gra na fortepianie i uprawia paralotniarstwo.

Piotr DudakMisterium transgresji w skali szarości
Od 12 lutego do 9 marca 2018 roku
Wernisaż: 12 lutego 2018 roku, godz. 18.00
Galeria OBOK Związek Polskich Artystów Fotografików, Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR