Ładne i użyteczne

Ładne i użyteczne. Porcelana. Szkło. Fajans to ekspozycja, która będzie prezentowana w Muzeum w Grudziądzu od lutego do kwietnia. Eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle oraz Muzeum w Grudziądzu. Po wernisażu odbędzie się wykład Przedwojenne kawiarnie Grudziądza, który przygotuje i poprowadzi Dawid Schoenwald.

„Ładne i użyteczne”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ładne i użyteczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uroda codzienności bywa niekiedy dyskretna; subtelna do tego stopnia, że jej nie dostrzegamy, skupiając się wyłącznie na użytkowym charakterze przedmiotów z naszego otoczenia. Wystawa przygotowana z bogatych w ceramikę i szkło zbiorów Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, zwraca uwagę na artystyczne walory rzeczy bliskich każdemu człowiekowi – naczyń. Nie od dziś wiadomo, że forma powinna iść w parze z treścią, a oprawa ma ogromne znaczenie. Galanteria stołowa wykonana z porcelany, szkła czy fajansu, potrafi zachwycić zarówno bogactwem ornamentów, kształtów czy faktur, jak i ascetycznym wdziękiem, nadając naszej powszedniości rys odświętności. Jest też nieodzownym elementem kulturowego krajobrazu, stanowiącym ciekawy fragment (minionej) rzeczywistości.

Na wystawie zaprezentowano naczynia stołowe: serwisy kawowe i herbaciane, talerze, kieliszki, kryształowe cukiernice i wazony, a także dekoracyjne bibeloty. Najliczniej reprezentowane są przedmioty pochodzące z II połowy XX wieku – do niedawna niedoceniane, dziś ogromnie modne i cenne. Zwraca się bowiem uwagę na nowatorstwo dizajnu czasów PRL-u, oryginalność polskich projektów wyrażającą się w różnorodnych formach, niebanalnych zdobieniach, precyzji wykonania. Na wystawie będzie można znaleźć przykłady wyrobów najpopularniejszych rodzimych fabryk, takich jak: Bogucice, Ćmielów, Chodzież, Lubiana, Włocławek, Wałbrzych, Tułowice, Steatyt Katowice i Jaworzyna Śląska. Obok sztandarowych „kryształów”, będących dumą PRL-owskich hut szkła oraz ozdobą niejednej meblościanki, wyeksponowano przedmioty nieco starsze – porcelanowe filiżanki, z których w okresie międzywojennym herbatę popijały nasze prababcie, siedząc przy stole zasłanym koronkowym obrusem…

Ekspozycja przygotowana na parterze grudziądzkiego Muzeum to prawdziwa podróż w czasie, której towarzyszy zapach kawy oraz radosny gwar nastrojowych kawiarenek; to niezwykła gratka, dla tych którzy potrafią uchwycić piękno chwili, zaklęte w delikatnych artefaktach. Wystawa Ładne i użyteczne… jest kolejną próbą zapewnienia nieodległej przeszłości należytego jej szacunku i uznania. Magia codzienności ukryta w przedmiotach użytkowych, domaga się odkrycia i atencji – zarówno ze względu na niewątpliwe walory artystyczne eksponatów, jak i świadectwo minionych czasów, które z nostalgią można wspominać, podziwiając różnorodne wytwory polskich fabryk.

Ładne i użyteczne. Porcelana. Szkło. Fajans
Od 9 lutego do 15 kwietnia 2018 roku
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Dodaj komentarz