• 2018-02-09

Koncert pamięci prof. Henryka Keszkowskiego

Nadbałtyckie Centrum Kultury i Akademia Muzyczna w Gdańsku organizują 10 lutego Koncert pamięci prof. Henryka Keszkowskiego. Goście będą mogli posłuchać takich wykonawców jak: Katarzyna Bąkowska, Wojciech Kołaczyk, Michał Marcinkowski, Maria Perucka, Karolina Piątkowska-Nowicka, Hanna Pozorska, Andrzej Siarkiewicz.

Koncert pamięci prof. Henryka Keszkowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert pamięci prof. Henryka Keszkowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Henryk Keszkowski – skrzypek, dyrygent, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Przez wiele lat przebywał za granicą. Do kraju powrócił w 1967 r. na prośbę Romana Heisinga, ówczesnego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Początkowo łączył pracę dydaktyczną w Warszawie i Gdańsku. Na Wybrzeże przeniósł się w 1977 roku.

Urodził się 29 października 1927 roku w Bydgoszczy. Był mężem Ewy, ojcem Tatiany. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu 1954 roku, a następnie edukował się na studiach aspiranckich przy PWSM w Warszawie. Był uczniem wybitnych skrzypków i pedagogów: prof. Zdzisława Jahnkego i prof. Tadeusza Wrońskigo. Od roku 1953 prowadził działalność koncertową, głównie jako skrzypek solista.

Występował na wszystkich najważniejszych estradach koncertowych w całym kraju – na czele z Filharmonią Narodową. Koncertował również za granicą, m.in. w Niemczech, na Węgrzech, w Bułgarii, Belgii, Francji, Szwajcarii, Anglii i w Chinach. Nagrywał dla zagranicznych radiofonii, zwłaszcza muzykę polską. Należał do solistów Polskiego Radia, dla którego nagrał kilkadziesiąt utworów skrzypcowych. Jednocześnie działał jako kameralista.

Przez pewien czas był pierwszym skrzypkiem Kwartetu Skrzypcowego Filharmonii Narodowej oraz koncertmistrzem orkiestr kameralnych w Antwerpii i Warszawie. W latach 1978–82 prowadził założoną przez siebie orkiestrę kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku; orkiestra ta odnosiła sukcesy koncertowe w kraju i za granicą, a na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Fundacji H. Karajana zdobyła brązowy medal. W ostatnich latach występował również jako dyrygent orkiestr kameralnych i symfonicznych. Zajmował się także komponowaniem: wygrał konkurs Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na kadencje do Koncertu G-dur Mozart. Zmarł 21 września 2011 roku.

Koncert pamięci prof. Henryka Keszkowskiego
10 lutego 2018 roku, godz. 16.00
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Dodaj komentarz