• 2018-02-08

Smog Free Project w Krakowie

Od 16 lutego do 15 kwietnia w holu głównym Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie będzie można zobaczyć Smog Free Project Pop Up Exhibition – prezentację pierścionka z kamieniem zawierającym skompresowane cząsteczki smogu pozyskane ze Smog Free Tower. Również w ramach krakowskiej części akcji Smog Free Project 16 lutego w sali audiowizualnej odbędzie się spotkanie z Daanem Roosegaarde’em, holenderskim wynalazcą i projektantem.

Smog Free Tower (źródło: materiały prasowe organizatora)

Smog Free Tower (źródło: materiały prasowe organizatora)

Smog Free Project, zainicjowany przez designera i innowatora Daana Roosegaarde’a, to ekspozycja plenerowa ukazująca wizję czystej przyszłości. Projekt, którego partnerem jest MOCAK, zostanie zaprezentowany w krakowskim Parku Jordana.

W ramach projektu w parku Jordana stanie Smog Free Tower – największy oczyszczacz powietrza na świecie, wykorzystujący opatentowaną, przyjazną środowisku technologię jonizacji. Pozwala ona filitrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż tradycyjny bojler. Skuteczność wieży została potwierdzona przez Eindhoven University of Technology.

Swoją podróż po świecie Smog Free Project rozpoczął w Rotterdamie. W 2016 roku wieża pojawiła się w Chinach. Kolejny przystanek, Kraków, został wybrany nieprzypadkowo – to jedno z pierwszych miast w Polsce, które rozpoczęły walkę ze smogiem i zaczęły dbać o czystość powietrza. Projekt jest częścią wizji Roosegaarde’a, w którego twórczości szczególnie wybrzmiewa motyw „krajobrazów przyszłości”, łączący ludzi, technologie i miejsca w działaniach zmierzających do poprawy jakości życia w środowisku miejskim.

Ponad 80 procent ludzi żyjących w miastach oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Smog Free Project ma na celu inspirowanie mieszkańców miast, a także władz, organizacji pozarządowych, twórców kampanii społecznych i branży clean-tech do wspólnego działania na rzecz oczyszczania miasta ze smogu.

15 lutego w Parku Jordana nastąpi uroczyste otwarcie ekspozycji Smog Free Tower, którą mieszkańcy Krakowa będą mogli oglądać do połowy kwietnia.

Głównym partnerem Smog Free Project w Polsce jest ING Bank Śląski. Jego zaangażowanie w to przedsięwzięcie wynika z przyjętej przez niego w 2017 roku Deklaracji Ekologicznej, która zakłada wspieranie projektów mających na celu zapobieganie zanieczyszczeniom.

Projekt powstał dzięki pomocy Miasta Krakowa, Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Daan Roosegaarde (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daan Roosegaarde (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daan Roosegaarde – holenderski artysta, innowator oraz twórca projektów społecznych, badających relacje między ludźmi, technologią i otoczeniem. Ukończył architekturę w The Berlage Institute. W 2007 roku założył Studio Roosegaarde. Wspólnie z projektantami i inżynierami opracowuje tam ideę „krajobrazów przyszłości”, budując inteligentne i trwałe prototypy rozwiązań technologicznych dla miast. Roosegaarde jest laureatem wyróżnienia Young Global Leader na Światowym Forum Ekonomicznym. W Holandii został także uhonorowany tytułem Artysty Roku.

Smog Free Project
Smog Free Tower
Od 15 lutego do 15 kwietnia 2018 roku
Park Jordana w Krakowie
Spotkanie z Daanem Roosegaarde’em
16 lutego 2018 roku o godzinie 18.00
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie
Smog Free Project Pop Up Exhibition
Od 16 lutego do 15 kwietnia 2018 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Dodaj komentarz