Architektura niemożliwa

W Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach będzie można oglądać wystawę overview / przegląd. Ekspozycja prac Filipa Dujardina będzie prezentowana od 23 lutego do 15 kwietnia.

Filip Dujardin, „memorial I”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filip Dujardin, „memorial I”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor, belgijski artysta Filip Dujardin, z zawodu jest fotografem architektury, który poprzez serię fotografii fikcyjnych budynków realizuje swoją fascynację artystyczną formą. Fotomontaże Dujardina są kolekcją struktur niemożliwych. Tworzone są przy pomocy techniki cyfrowego kolażu rzeczywistych budynków zlokalizowanych najczęściej w Gandawie oraz na jej peryferiach.

Na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach artysta przedstawi swoje spojrzenie na katowicki skyline i charakterystyczne dla Katowic obiekty.

Większość architektonicznych kreacji Dujardina jest strukturalnie nieprawdopodobna. Choć na pierwszy rzut oka zdają się być zupełnie zwyczajne. Dopiero uważnemu obserwatorowi ujawniają swą absurdalność poprzez brakujące lub osobliwe elementy. Dzieła Filipa Dujardina – delikatnie wplatając surrealizm w bogaty miejski język – odwołują się do belgijskiego dziedzictwa kulturowego i twórczości wybitnych surrealistów, takich jak René Magritte i Raoul Servais.

Filip Dujardin, Bez tytułu, z serii „Fictions”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filip Dujardin, Bez tytułu, z serii „Fictions”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Współorganizatorem wystawy jest Atelier 34zero Muzeum w Brukseli.

Filip Dujardin. overview / przegląd
Kurator: Włodzimierz „Wodek” Majewski
Od 23 lutego do 15 kwietnia 2018 roku
Wernisaż: 23 lutego 2018 roku o godzinie 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Dodaj komentarz