Tyszkiewicz’18

16 lutego w mia ART GALLERY we Wrocławiu otwarta zostanie wystawa grafiki Tyszkiewicz’18. Ekspozycja będzie prezentowana do 9 marca.

Tyszkiewicz’18 we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tyszkiewicz’18 we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemysław Tyszkiewicz od dawna stosuje klasyczne, szlachetne techniki wklęsłego druku. Obdarzony silną indywidualnością i niezwykłą wyobraźnią jest pomysłodawcą i współzałożycielem oraz bardzo ważnym ogniwem Wrocławskiej Szkoły Grafiki.

Jego własna, przepełniona fantasmagorią i metafizyką ikonografia oraz cyzelatorska forma wyraźnie koresponduje z dawnymi drzeworytami umieszczanymi z bestiariuszach, czy starymi grafikami Schongauera, Dürera, Breughla Starszego, Boscha, a także … sztuką Franciszka Starowieyskiego – tak autorka opracowania o artyście, Magdalena Szafkowska, pochyla się z dociekliwością historyka sztuki. – Różne tajemne symbole zestawia na swój własny sposób, starając się nie przekraczać pewnych umownych granic. Posiadł znakomitą wiedzę anatomiczną ciała ludzkiego i zwierzęcego, ceni wszystko co mocne, silne, pewne, solidne, stabilne, dające poczucie bezpieczeństwa.

Najnowszy czas artysty to imponująco dużych rozmiarów, unikatowe cordy – matryce graficzne wypełnione wytrawionymi metodą akwaforty niezwykłymi wizjami z udziałem fragmentu wrocławskiej architektury. Artysta znany z fantazji, rozmachu i perfekcji pokaże swoją krainę szczęśliwości. I głównie o tym jest ta wystawa.

W galerii, oprócz oczekiwanej przez znających twórczość Tyszkiewicza serii najlepszych grafik, pokazanych zostanie kilkanaście fantastycznych, pełnych rozmachu, świetnego rysunku i poetycznych lub przerażających wizji, brytów cynkowo-tytanowych, zwanych przez artystę Cordami – o wymiarach 172 x 55,5 x 5 cm.

Cordy Przemysława Tyszkiewicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cordy Przemysława Tyszkiewicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemysław Tyszkiewicz – ur. 1964 we Wrocławiu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1992 roku zrealizował dyplom z grafiki warsztatowej u Haliny Pawlikowskiej, zaś z projektowania graficznego u Jana Jaromira Aleksiuna. Jest profesorem w macierzystej uczelni, gdzie
z wrodzonym entuzjazmem przekazuje swoja wiedzę i doświadczenie studentom.

Tworzy w zakresie grafiki artystycznej. Najchętniej posługuje się miedziorytem, akwafortą i akwatintą. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m. in: Chiny, Indie, Australia, USA, Włochy, Belgia, Holandia, Dania, Japonia, Białoruś, Litwa, Ukraina, Bułgaria, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Czechy i Polska).

Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą. Jego prace posiadają m. in. Jaques Chirac, Vaclav Havel, Gerhard Schreder, Jan Nowak Jeziorański i Aleksander Kwaśniewski.

Tyszkiewicz’18
Wystawa grafiki Przemysława Tyszkiewicza
Od 16 lutego do 9 marca 2018 roku
mia ART GALLERY we Wrocławiu

Dodaj komentarz