Piotr Szczur – Made in U.S.A.

Wystawa Made in U.S.A. prezentowana od 10 lutego w BWA Galerii Sanockiej pod patronatem Fundacji 2 wymiary to pierwsza z tegorocznych odsłon najnowszego, powstającego w latach 20152017, cyklu malarskiego Piotra Szczura.

 „Made in U.S.A.”, Piotr Szczur (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Made in U.S.A.”, Piotr Szczur (źródło: materiały prasowe organizatora)

Widzowie odwiedzający ekspozycję mają możliwość obejrzenia niezwykle bogatego zbioru płócien, który nigdy wcześniej nie został pokazany w całości. Wystawa Made in U.S.A. stanowi zwieńczenie istotnej zmiany w treści i formie obrazów Piotra Szczura, która stopniowo dokonywała się w ostatnich latach. Bezpośrednią inspiracją do powstania cyklu amerykańskiego stała się podróż do Stanów, podczas której artysta doświadczył piękna i niezwykłej różnorodności krajobrazu roztaczającego się wzdłuż słynnej Route 66. Piotr Szczur, znany z pogłębionych psychologicznie portretów, przenosi swoją uwagę ku malarstwu pejzażowemu, jednocześnie ograniczając ważny do tej pory związek obrazu z fotografią. Artysta przedstawia Amerykę w kompresji, zamyka ogromne przestrzenie w często bardzo niewielkich formatach płócien, wyciąga esencję z rzeczywistości. Obrazy prezentowane na wystawie Made in U.S.A to nie tylko pamiątki, utrwalone wspomnienia z odbytej podróży. Zawieszone w jednej linii, stanowią rodzaj mapy, świadectwo przebytej drogi – zarówno w sensie fizycznym, jak i duchowym. Wszystkie prace z tego cyklu różnią się od siebie tak, jak poszczególne Stany Ameryki. Pomimo tego, najnowszy cykl malarski Piotra Szczura łączy się w niezwykle spójną całość. W jego obrazach odnajdziemy konsekwentny zachwyt nad majestatem amerykańskiego nieba, romantyczną wrażliwość, z jaką artysta przeżywa i przedstawia otaczający go pejzaż oraz, przede wszystkim, głębokie zrozumienie i poczucie przynależności do miejsca, za którym wciąż tęskni.
Piotr Szczur urodzony w 1987r. w Jaśle. Absolwent Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. W latach 2007–2010 student PWSZ im. J. Grodka w Sanoku na kierunku Edukacja Artystyczna. Uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. S. Białogłowicza w roku 2010. W latach 2010–2013 studia na Wydziale Artystycznym lubelskiego UMCS , na którym zdobył dyplom z malarstwa w pracowni dr hab. M. Drzewińskiego w roku 2013. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Związany jest z nieformalną grupa malarzy neoromantyków. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.
Made in U.S.A., Piotr Szczur
Od 10 lutego do 9 marca 2018
BWA Galeria Sanocka, Sanok

Dodaj komentarz