• 2018-02-07

Parostatkiem w piękny rejs

21 kwietnia w krakowskim kinie Kijów Centrum odbędzie się koncert Krzysztofa Krawczyka. Artysta zachwyci publiczność swoimi największymi przebojami, tworzonymi przez ostatnie pół wieku.

Krzysztof Krawczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Krawczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Krawczyk to legendarny wokalista, gitarzysta, kompozytor. Śpiewu uczył się w Średniej Szkole Muzycznej w Łodzi. Krawczyk debiutował w 1963 roku w zespole Trubadurzy, z którym w różnych składach personalnych pracował do 1976 roku. Zespół odniósł największy sukces w składzie: Ryszard Poznakowski, Krzysztof Krawczyk, Marian Lichtmann, Sławek Kowalewski.

W 1973 roku Krzysztof Krawczyk rozpoczął karierę solową, którą zapoczątkowała płyta Byłaś mi nadzieją, nagrana z zespołem instrumentalnym Ryszarda Poznakowskiego. W latach 70. wokalista z powodzeniem występował na festiwalach w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz za granicą, w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Grecji, Belgii, Holandii, Irlandii i na Kubie.

14 października 2002 roku, ukazał się kolejny album w dorobku 55-letniego artysty, zatytułowany …bo marzę i śnię. Tym razem Krawczyk zaprosił do współpracy młodsze pokolenie muzyków, związanych głównie ze sceną alternatywną. Producentem całego materiału i kompozytorem dwóch nagrań, jest Andrzej Smolik. Wśród 12 utworów znalazł się między innymi cover kompozycji Papa Was a Rolling Stone, z repertuaru słynnej amerykańskiej soulowej fromacji The Temptations. Album promował singiel z nagraniem Bo jesteś Ty. Krzysztof Krawczyk o płycie powiedział: Mógłbym odcinać kupony od sławy, występując w sanatoriach. Starczyłoby mi na życie, ale umarłbym z nudów. Żeby się rozwijać, trzeba wpuścić w siebie trochę świeżej krwi.

Po sukcesie albumu ...bo marzę i śnię, który znalazł ponad 100 tys. nabywców, w listopadzie 2003 roku, wokalista postanowił zaprezentować swym fanom materiał koncertowy. Obok piosenek z poprzedniego krążka, znalazły się tam również największe przeboje z płyty nagranej w duecie z Goranem Bregovicem oraz utwory z początków kariery Krawczyka.

Wiosną 2004 roku Krzysztof Krawczyk nagrał kolejną płytę studyjną we współpracy z młodym pokoleniem muzyków. Autorami muzyki na To, co w życiu ważne są twórcy największych przebojów ostatnich lat. Pierwszym utworem wybranym do promocji był singiel Lekarze dusz, który Krzysztof nagrał wraz z Muńkiem Staszczykiem z T.Love. Wśród zaproszonych do nagrań gości znaleźli się między innymi wspomniany już Muniek, Andrzej Piaseczny, Kasia Nosowska, Andrzej Smolik, Ania Dąbrowska, Adam Nowak, Jan Borysewicz.

W 2013 i 2014 świętował 50-lecie swojej kariery artystycznej, którą rozpoczął w czerwcu 1963. Z tej racji K&K Studio (Kosmala & Kniat) opublikowało w częściach Antologię Krzysztofa Krawczyka. Nagrania znalazły się na portalach muzycznych, takich jak: iTunes, Amazon i Desire. Dyskografię Artysty zamykają dwa albumy: wydany w 2014 Pół wieku człowieku oraz rok później Tańcz mnie po miłości kres. Piosenki Leonarda Cohena.

Krzysztof Krawczyk
21 kwietnia 2018 roku, godz. 19.00
Kijów Centrum w Krakowie

Dodaj komentarz